Jak zwiedzać razem z dzieckiem, aby się nie nudziło i nie doprowadziło nas do szału

0
656

Jak zwiedzać razem z dzieckiem, aby się nie nudziło i nie doprowadziło nas do szału? Czy to w ogóle możliwe? Jak uniknąć marudzenia i słynnego stwierdzenia: bolą mnie nóżki po przejściu 5 m? Jak sprawić, by pytanie: kiedy koniec, nigdy nie padło?

Czy podróżowanie rodzinne może być świetną przygodą? – Ależ tak! Trzeba się do niego jednak należycie przygotować i odpowiednio nastawić!

Niżej garść przydatnych wskazówek ułatwiających organizację zwiedzania razem z dzieckiem.

A Ci spośród Was, którzy obawiają się już nawet samej drogi z dzieckiem, mogą zajrzeć do poradnika: Jak skutecznie zająć dziecko podczas długiej podróży.

Zapraszamy!

Jak zwiedzać z dzieckiem
Jak zwiedzać z dzieckiem

Rodzicu – miej odpowiednie nastawienie

Na początek oczywistość, której jednak nie dość przypominać. Rodzinna wycieczka nie uda się, jeśli będziemy wymagać od dzieci rzeczy niemożliwych. 3 muzea, wodospad i wycieczka w góry jednego dnia? To zdecydowanie kiepski pomysł. Mierzmy zamiary według sił dzieci – stawiajmy nie na ilość, ale na jakość atrakcji i uwzględnijmy w planach czas na odpoczynek. Przemęczone dziecko raczej prędzej niż później powie dość i z mniejszym zapałem będzie podchodzić do kolejnych planów wycieczkowych.

Przygotuj się do zwiedzania

Dzieci, podobnie jak dorośli, lubią odkrywać nowe miejsca i zadają mnóstwo dociekliwych pytań: co to jest, skąd się wzięło, dlaczego tak wygląda. Zwiedzanie potrwa dłużej, jeśli zawczasu przygotujesz dla nich kilka ciekawostek. Unikniesz wtedy sytuacji, w której będziesz szukać potrzebnej informacji w przewodniku, a zniecierpliwione dziecko, pójdzie już sobie dalej…

Ustal z dzieckiem budżet oraz ilość pamiątek z podróży

Aby uniknąć awantury o kupno kolorowej zabawki lub pamiątki ze straganu, która w naszych oczach jest wyłącznie chińską tandetą – niepotrzebną i rokującą na szybkie zniszczenie – jeszcze przed wycieczką ustal z dzieckiem budżet, który może przeznaczyć na pamiątki z podróży. Wytłumacz mu zasady gospodarowania pieniędzmi, uprzedź, że pamiątki będą w wielu miejscach. Pozytywnie zaskoczy Cię to, że nawet najmniejszy człowiek zacznie planować, co warto, a czego nie warto kupować w podróży.

Uwzględnij w planie dnia chwilę na swobodną zabawę i odpoczynek na placu zabaw

Zwiedzanie wymaga skupienia i grzecznego zachowywania się. Dlatego warto zapewnić dzieciom chwile wytchnienia i nieskrępowanej zabawy na placu zabaw. Jest nawet specjalna aplikacja: Sygic Travel, która wskazuje najbliższy plac zabaw w stosunku do naszej lokalizacji.

Niecodzienne środki lokomocji

Atrakcją dla dzieci jest to czego nie maja na co dzień, a co my dorośli uważamy za oczywistość. Wysoko w rankingu znajdą się przejażdżka pociągiem, metrem, tramwajem, autobusem. Zamiast wsiąść do auta, wybierzcie inne środki transportu, aby dotrzeć do celu, a zapewnicie dzieciom frajdę większą niż docelowe atrakcje. Warto też pomyśleć o dobrym wózku dla dziecka.

Wybieraj miejsca atrakcyjne z punktu widzenia dziecka

Zamiast kolejnego pomnika odwiedźcie aquapark, zoo, planetarium. Wybierajcie miejsca przeznaczone dla dzieci: interaktywne muzea dla najmłodszych (typu Centrum Nauki Kopernik w Warszawie czy Centrum Eksperymentu w Gdyni, PGE Giganty Mocy w Bełchatowie), oceanaria, parki: dinozaurów, owadów, rozrywki.

Dzieci kochają też pokazy organizowane przez różne gospodarstwa agroturtystyczne i warsztaty. Np. Ciekawa dla nich będzie wycieczka do muzeum poznańskiego rogala czy toruńskiego piernika.

Zamiast oglądania i działania jedynie na zmysł wzroku, zaserwujcie im doznania dla wszystkich zmysłów i zwiedzanie poprzez zaangażowanie, a odwdzięczą Wam się entuzjazmem do dalszego podróżowania. W końcu udane wakacje z dzieckiem to także udane wakacje dla całej rodziny! Zwłaszcza gdy zwiedza się atrakcje w miastach.

Zwiedzanie z dzieckiem
Zwiedzanie z dzieckiem

Przewodniki i trasy turystyczne dla najmłodszych

Aby dziecku nie nudziło się zwiedzanie, sprytnym pomysłem jest kupienie przewodników i map turystycznych przygotowanych z myślą o najmłodszych.

Coraz więcej miast opracowuje szlaki turystyczne dla dzieci uwzględniające największe zabytki i atrakcje ciekawe dla najmłodszych. Często są one przygotowane w formie atrakcyjnej gry miejskiej lub terenowej. Dzieci dostają do wykonania zadania, które udaje się rozwiązać dopiero po poznaniu konkretnych zabytków i wysłuchaniu krótkich historii związanych z ciekawymi miejscami.

Takie przewodniki po szlaku turystycznym przygotowanym z myślą o dzieciach oferuje wiele urzędów miejskich. Np. Bydgoszcz, Białystok, Poznań. Bez trudu znajdziemy też serię regionów Polski przygotowaną z myślą o dzieciach, np. Mapy dla dzieci – Góry Polski.

Z kolei w zwiedzaniu Warszawy, Wrocławia, Gdańska i Krakowa pomóc może seria czterech przewodników dla dzieci przygotowanych przez rodzinę obieżyświatów- „Niezbędnik Poszukiwacza Przygód”. Znajdziemy w nim pakiet ciekawostek i wielu zadań dla małych turystów.

Wyznacz dzieciom zadania do spełnienia

Jeśli nie mamy gotowego przewodnika, sami ruszmy głową i podczas zwiedzania wymyślmy dla dzieci zadania do zrealizowania. Mogą szukać numeru domu, do którego zmierzacie lub auta w dziwnym kolorze. Zwycięzcy obiecaj dodatkową porcję lodów, a dzieci chętnie zaangażują się w zabawę.

Opinie i pomysły czytelników na zwiedzanie razem z dzieckiem

A jakie są Wasze doświadczenia z wycieczek razem z dziećmi? Podzielcie się swoimi sprawdzonymi metodami na to, by dzieci nie marudziły podczas zwiedzania. Wskazówki dla innych zostawcie w komentarzu pod tekstem.

Wasze rady są zawsze mile widziane – bardzo wzbogacą ten mini poradnik.

Podróż i zwiedzanie razem z dzieckiem nie musi przypominać horroru. Podstawa to zadbać o miejsca atrakcyjne dla dzieci. Zwiedzać tak, by dziecko się nie nudziło. Bo zaciekawione dziecko na pewno nie będzie marudzić, a tym samym oszczędzi niepotrzebnego stresu rodzicom. Z takiej wycieczki cała rodzina wróci zadowolona i z apetytem na dużo więcej.

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here