Wkładki laktacyjne

2
998

Karmienie piersią – po pierwszych, nawet nieudanych próbach – zwykle w krótkim czasie staje się proste. W trakcie laktacji jednak każda karmiąca mama może potrzebować dodatkowych akcesoriów. Przydaje się laktator, silikonowe nakładki czy też krem i maść na brodawki. Dziś jednak bierzemy pod lupę wkładki laktacyjne, ponieważ najczęściej przydają się przez cały okres karmienia piersią.

W sklepach znaleźć można duży wybór wkładek, a jeśli to nasz pierwszy tego rodzaju zakup w życiu, może się przydać kilka wskazówek, jakie wkładki laktacyjne wybrać i na co zwrócić uwagę.

Najlepsze wkładki laktacyjne
Najlepsze wkładki laktacyjne / Opinie i cena / Gdzie kupić najlepsze?

Czym są i do czego służą wkładki laktacyjne?

Wkładki laktacyjne to środki higieniczne, które mają za zadanie chłonąć nadmiar pokarmu wyciekający z piersi kobiety w trakcie laktacji. Chronią one także przed zimnem i namnażaniem bakterii – najlepsze wkładki laktacyjne zatrzymują pokarm wewnątrz warstwy chłonnej, dzięki czemu nie ma on kontaktu ze skórą. Co więcej, jeśli karmiąca mama stosuje krem łagodzący do brodawek, jego warstwa może pozostać na wkładce, pozostawiając bieliznę suchą i czystą.

Jakie jest jednak główne zadanie wkładek laktacyjnych?

Wkładki laktacyjne chłoną nadmiar pokarmu z piersi i chronią bieliznę i ubranie przed zmoczeniem.

Kiedy pokarm wypływa samoistnie z piersi?

Pokarm może samoistnie wypływać z piersi już na krótko przed porodem (dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się we wkładki laktacyjne), ale najczęściej dzieje się to podczas karmienia – dziecko pije z jednej piersi, ale druga pierś również jest pełna. Ponadto, pokarm wypływa z piersi samoistnie także w czasie stosowania laktatora.

Wystarczy też jednak niekiedy myśl o dziecku lub usłyszenie jego płaczu, by w piersiach pojawił się pokarm, którego nadmiar wypłynie z piersi.

Z czego składają się jednorazowe wkładki laktacyjne?

Po stronie stykającej się z biustonoszem mamy przede wszystkim paski klejące. Dalej – warstwę zewnętrzną, przeciwdziałającą przeciekaniu mleka. Środek jednorazowej wkładki laktacyjnej wypełniony jest warstwą bawełny lub też bawełny z chłonnymi granulkami, które mają za zadanie utrzymywać wilgoć z dala od skóry piersi. Warstwa mająca bezpośredni kontakt ze skórą to najczęściej miękka i delikatna bawełna (jednak tu uwaga – niektóre wkładki laktacyjne pozostawiają na skórze białe włókna).

Wielorazowe wkładki laktacyjne

W sklepach i aptekach najczęściej spotkać można jednorazowe wkładki laktacyjne. Jednak zgodnie z obecnymi ekologicznymi trendami, nie brakuje także ich wielorazowych odpowiedników.

Mogą być one wykonane z różnych materiałów:

 1. Wkładki laktacyjne z wełny merynosów,
 2. Wkładki laktacyjne z froty,
 3. Wkładki laktacyjne z dzianiny bambusowej
 4. Wkładki laktacyjne z bawełny organicznej.

Kształty i grubość wkładek laktacyjnych

Wkładki laktacyjne najczęściej są okrągłe, jednak znajdziemy też wkładki o kształcie kwadratu, trójkąta lub elipsy. Najczęściej są one także odpowiednio wyprofilowane tak, by dobrze przylegały do piersi.

Jakie wkładki laktacyjne
Jakie wkładki laktacyjne wybrać i kupić? Cienkie, jednorazowe, silikonowe, na basen? Do czego służą?

Jakie wkładki laktacyjne wybrać?

Wybierając najlepsze wkładki laktacyjne, warto wiedzieć, że:

 • Cienkie wkładki mogą być superchłonne, a do tego nie widać ich pod ubraniem,
 • Wkładki pakowane każda w osobny woreczek to doskonałe rozwiązanie – można po prostu wrzucić dwie zapasowe wkładki do torebki przed wyjściem,
 • Warto wybrać wkładki z mocnym klejem, który będzie utrzymywał wkładkę na miejscu,
 • W sklepach znajdziemy też antybakteryjne wkładki laktacyjne,
 • Wkładki laktacyjne mogą mieć specjalne wypełnienie – na przykład w postaci chłonnych granulek, utrzymujących wilgoć z dala od skóry,
 • Zadaniem wkładek jest ochrona odzieży przed zmoczeniem, ale jednocześnie muszą one zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza.

Jak często zmieniać wkładki laktacyjne?

Wkładki laktacyjne należy zmieniać zawsze po karmieniu dziecka, po odciąganiu mleka laktatorem oraz zawsze wtedy, gdy poczujemy wilgoć w okolicy brodawki. Wkładki jednorazowe wyrzucamy po użyciu, a wielorazowe pierzemy z użyciem proszku (uwaga! Nie stosujemy płynu do zmiękczania tkanin). Po wyschnięciu możemy je zastosować kolejny raz.

Jednorazowe i wielorazowe wkładki laktacyjne – porównanie

Jakie wkładki laktacyjne wybrać: wielorazowe czy jednorazowe? Zarówno jedne, jak i drugie, mają swoje zalety i wady, które warto przed zakupem rozważyć:

 1. Wielorazowe wkładki laktacyjne są bardzo estetyczne. Dostępne są w kolorach białym, cielistym, czarnym, a także w wielobarwne wzory. Jednorazowe wkładki dostaniemy tylko w kolorze białym.
 2. Wkładki laktacyjne wielorazowe mogą sprawdzić się pod koniec karmienia, gdy laktacja jest już na tyle uregulowana, że pokarm rzadko wypływa samoistnie.
 3. Wkładki jednorazowe są niezastąpione zwłaszcza w początkach karmienia, gdy codziennie potrzebujemy co najmniej kilku zmian. Sprawdzają się też najlepiej podczas wszelkich podróży.
 4. Wkładki laktacyjne wielorazowego użytku są bardziej ekologiczne.
 5. Jednorazowe wkładki laktacyjne są bardziej higieniczne i wygodne w użytkowaniu.
Do czego służą wkładki laktacyjne? Jakie najlepsze? Porównaj ceny i opinie matek.

Cena wkładek laktacyjnych

Sprawdzając ceny wkładek laktacyjnych, można zauważyć jedną prawidłowość. Im większe opakowanie kupimy, tym mniej zapłacimy za jedną wkładkę. W sklepach i aptekach znajdziemy zarówno opakowania zawierające 2 sztuki, jak i 4, 6, 12, 24, 36, 80, 100, a nawet 140.

Zanim jednak pokusimy się o zakup największego opakowania, warto najpierw spróbować mniejsze, żeby się przekonać, czy wybrane wkładki będą odpowiadały naszym oczekiwaniom. Wielorazowe wkładki laktacyjne są znacznie droższe. Za 6 sztuk zapłacimy od 25 do nawet 150 złotych. Z kolei cena jednorazowych wkładek laktacyjnych to około 25 złotych za 140 sztuk.

Gdzie kupić wkładki laktacyjne?

Większość wkładek laktacyjnych można kupić w każdej drogerii, niektóre jednak dostępne są tylko w wybranych sklepach lub aptekach.

Producenci wkładek laktacyjnych

Producenci mający w swojej ofercie wkładki laktacyjne to między innymi Chicco, Lansinoh, Johnson’s Baby, Penathen, Lovi, Bella, Babyono i Canpol.

Wkładki laktacyjne – opinie

Wybór dobrych wkładek laktacyjnych może być dość trudny w przypadku pierwszej laktacji. Dlatego też wszystkie opinie, porady i wskazówki innych użytkowniczek są na wagę złota. Jeśli masz doświadczenia związane ze stosowaniem takich wkładek, zarówno pozytywne, jak i negatywne, to zapraszamy do dzielenia się nimi w komentarzach!

2 OPINIE

 1. Ja osobiście długo się broniła przed zakupem wkładek laktacyjnych. W ciąży myślałam jeszcze dość naiwnie, że nie są one zupełnie mi potrzebne. Do czasu, kiedy moja bluzkę nie zalał pokarm. Po czym szybciutko pobiegłam do sklepu.

  Na początek radze wybierać te trochę grubsze, do czasu aż wydzielanie mleka się unormalizuje. Potem by być bardziej eko, można kupić wielorazowe wkładki laktacyjne. Tu też radzę wybierać modele bawełniane i najlepiej jeszcze z bawełny eko. Jest ona zdecydowanie bardziej miękka, niż zwykłe jej wydanie.

 2. Prawdę mówiąc, nie wiem, jak wcześniej kobiety dawały radę bez wkładek laktacyjnych. Póki karmienie się nie unormowało, to musiałam je nosić non stop, a nie wyobrażam sobie się stresować, że będę miała mokrą bluzkę. No i polecam tak, jak poprzedniczka: lepiej zaopatrzyć się w takie wkładki jeszcze będąc w ciąży, bo przydarzą się na pewno.

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here