Waga dla niemowląt

0
682

Przybieranie na wadze noworodka i niemowlęcia to jeden z wyznaczników jego prawidłowego rozwoju. Kontrolowanie wagi małego dziecka ma szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku wcześniaków i dzieci, które zbyt mało przybierają na wadze. Trudno udawać się do gabinetu lekarskiego za każdym razem, gdy trzeba zważyć niemowlę, dlatego doskonałym rozwiązaniem będzie tu zakup specjalnej wagi.

Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni model? Jaka jest cena takiego urządzenia i jakie może mieć dodatkowe funkcje?

Oto praktyczny poradnik dla rodziców szukających dobrej wagi dla noworodków i niemowląt.

Waga dla niemowląt
Jaka waga dla niemowląt jest najlepsza? Jaką wybrać i kupić?

Szalki w wagach dla niemowląt

Noworodki i niemowlęta ważone są bez ubranek (wyjątkiem są wagi z funkcją tarowania, o których za chwilę), dlatego też materiał, z którego wykonana jest szalka wagi, powinien być ciepły w dotyku. W sklepach znajdziemy wagi niemowlęce z szalką pokrytą bawełną, ceratką lub frotą, a także z szalką wykonaną z tworzywa sztucznego, które reaguje na temperaturę ciała dziecka. W przypadku wagi dla niemowląt ważny jest także kształt szalki, która powinna mieć podwyższone boki. Mimo że dziecko porusza się, leżąc na wadze, nie ma prawa z niej spaść.

Niektóre szalki są tak wyprofilowane, że można na nich także ważyć starsze dziecko w pozycji siedzącej.

Jaką wagę niemowlęcą wybrać?

Mechaniczna waga do ważenia niemowląt

Wagi mechaniczne wypierane są obecnie przez modele elektroniczne i najczęściej produkowane są one dla branży medycznej. Dużym plusem takiego przyrządu jest brak konieczności wymiany baterii i trwały mechanizm. Minusem jest jednak mniej dokładny pomiar.

Elektroniczna waga dla niemowląt

Wagi elektroniczne do ważenia niemowląt stanowią zdecydowaną większość w ofertach sklepów. Zamiast klasycznej podziałki mamy tu elektroniczny wyświetlacz. Takie wagi są dokładne, a ponadto najczęściej wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji. Najbardziej zaawansowane wagi elektroniczne zawierają programy pomiarowe i pozwalają na zapamiętywanie i analizę otrzymanych wyników.
Ich wadą jest konieczność pamiętania o wymianie baterii lub podłączeniu do prądu.

Ranking elektronicznych wag dla niemowląt. Porównaj ceny:

Zasilanie w wagach elektronicznych dla niemowląt

Elektroniczne wagi mogą działać na baterie, akumulatory lub też dzięki zasilaniu sieciowemu. W przypadku wagi na baterie warto sprawdzić, czy dany model wyposażony jest we wskaźnik zużycia baterii.

Podziałka i wyświetlacz

Dobra waga mechaniczna do ważenia dzieci powinna mieć dużą i czytelną podziałkę, która umożliwi nam dokładny odczyt wyniku. Wyświetlacz w wadze elektronicznej powinien być również odpowiednio duży, a do tego podświetlany.

Zakres pomiaru w wagach do ważenia niemowląt

W sklepach znajdziemy wiele modeli wag dla dzieci, które mogą służyć nam długi czas. Umożliwia to zdejmowana albo wymienna szalka, dzięki której przekształcamy wagę niemowlęcą w wagę do ważenia większych dzieci. Zakres pomiaru wag do ważenia niemowląt wynosi zwykle od 10 g do (nawet!) 50 kg. Niektóre modele mają funkcję sygnalizującą przeciążenie.

Dokładność pomiaru w wagach dla noworodków i niemowląt

Dokładność pomiaru wag ma szczególne znaczenie w przypadku noworodków. Najlepsze wagi pozwalają na odczyty z dokładnością do 50, 5 czy nawet 2 g! Wagi oznacza się klasą dokładności symbolami od I do IIII, przy czym I to waga najdokładniejsza, a IIII – najmniej dokładna. Wagi medyczne dla niemowląt i wagi do użytku domowego oznaczane są zwykle symbolem III.

Funkcje w elektronicznych wagach niemowlęcych

Jak powiedzieliśmy, elektroniczne wagi niemowlęce mogą zawierać wiele funkcji, które znacznie ułatwiają kontrolowanie wagi dziecka i obsługę urządzenia.

Jakie funkcje można spotkać w takich wagach?

 1. Funkcja zapamiętywania wyników, zapamiętująca, a często także porównująca wyniki pomiarów. Niektóre modele wag mają możliwość zapisywania tylko ostatniego pomiaru.
 2. Funkcja tarowania – pozwala na ważenie ubranego, owiniętego w kocyk lub ręcznik dziecka. Aby z niej skorzystać, należy najpierw zważyć ubranko, ręcznik lub kocyk, a następnie wcisnąć odpowiedni przycisk. Urządzenie samo odejmuje ich wagę.
 3. Funkcja hold, pozwalająca na ważenie dzieci nawet wtedy, gdy się wiercą (ruchliwość nie wpływa tu na wynik pomiaru).
 4. Pomiar wskaźnika BMI, który pozwala na szybkie sprawdzenie, czy dziecko nie ma niedowagi lub nadwagi.
 5. Pomiar wzrostu, który umożliwia specjalna podziałka.
 6. Przelicznik jednostek.
 7. Wydruk wyników. To funkcja, która pozwala na wydruk i analizę wyników pomiarów. Doskonała pomoc dla lekarza.
 8. Automatyczny wyłącznik, który wyłącza wagę po kilkunastu sekundach od momentu zaprzestania jej używania.
 9. Melodyjka, która uspokaja dziecko – funkcja przydatna zwłaszcza wtedy, gdy nasza pociecha nie przepada za ważeniem.
Waga niemowlęca
Waga niemowlęca / Ceny i opinie

Certyfikaty

Na wagach dla niemowląt często znaleźć można oznaczenia świadczące o certyfikatach.

O czym mówią?

 • M – to znak metrologiczny świadczący o legalizacji wagi. Prawo unijne wymaga, by każda waga stosowana w branży medycznej (a taką można kupić także do użytku domowego) została zalegalizowana. To wyznacznik trwałości i dokładności sprzętu.
 • ISO – oznaczenie świadczące o spełnieniu przez urządzenie norm produkcyjnych.
 • CE – symbol potwierdzający zgodność wagi z obowiązującymi normami europejskimi.
 • III – symbol opisujący klasę dokładności wagi dla niemowląt.
 • 90/384/EEC – symbol poświadczający spełnianie norm wyznaczonych przez daną dyrektywę.

Ile kosztuje dobra waga dla niemowląt?

Ceny wag dla niemowląt

Cena wag dla niemowląt może być bardzo zróżnicowana. Za najtańszy model zapłacimy około 100 złotych, natomiast za najdroższy – około 1000 złotych. W sklepach znaleźć też można wagi niemowlęce w cenie 3000, które są wyposażone na przykład w transmisję bezprzewodową, czy też w funkcję umożliwiającą określenie ilości pokarmu spożytego przez dziecko w czasie karmienia piersią.

Wagi dla niemowląt
Wagi dla niemowląt
Wagi dla niemowląt / Porównaj ceny: Ceneo
Skąpcu

Gdzie kupić najlepsze wagi niemowlęce?

Producenci wag dla niemowląt

Wagi dla niemowląt można kupić zarówno w sklepach z artykułami dziecięcymi, takimi jak Smyk, jak i w marketach ze sprzętem elektronicznym (Euro AGD, Media Markt). Wśród producentów wag do ważenia niemowląt na szczególną uwagę zasługują takie marki jak Chicco, Ariete, Gemini, Abakus Baby, Babyono, Beurer, Zelmer czy też Topcom.

Wagi niemowlęce – opinie

Nic tak nie pomaga w wyborze odpowiednich artykułów dla dzieci, jak opinie innych rodziców. Miałaś/miałeś wagę dla niemowląt i chcesz się podzielić swoimi spostrzeżeniami, na co zwrócić uwagę podczas zakupu? To świetnie! Zapraszamy do zamieszczania swoich opinii w komentarzach!

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here