Szelki do nauki chodzenia dla dzieci / Uprzęż czy smycz?

1
748

Pierwsze próby dziecka w stawaniu, chodzeniu, a potem bieganiu nieodłącznie związane są z upadkami, nabijaniem guzów i siniaków. Choć dla wielu z nas, rodziców, brzmi to dość przerażająco, to jednak trzeba wiedzieć, że jest to naturalny proces, w którym maluch uczy się nie tylko poruszać, ale także utrzymywać równowagę i chronić przed upadkami.

Jaka jest więc tu rola szelek, które przeciwdziałają upadkom i ucieczkom naszej pociechy?

Przede wszystkim pomagają one rodzicom w takich sytuacjach, w których nie są w stanie trzymać dziecka cały czas za rączki (spacer z kilkorgiem dzieci jest tu najlepszym przykładem). Ponadto, możliwość utrzymywania wyprostowanej sylwetki, podczas gdy maluch bezpiecznie idzie obok nas, również jest nie bez znaczenia, zwłaszcza w przypadku gdy rodzic ma problemy z kręgosłupem.

Podobnie więc jak w przypadku większości akcesoriów wspomagających opiekę nad dziećmi takimi jak na przykład kask do nauki chodzenia, szelki do nauki chodzenia dla dzieci są wspaniałym wynalazkiem, o ile nie będziemy ich nadużywać.

Spośród jakich szelek spacerowych możemy wybierać?

Ranking szelki do nauki chodzenia. Porównaj ceny:

Rodzaje szelek dla dziecka do chodzenia

Szelki do nauki chodzenia jakie wybrać
Szelki do nauki chodzenia jakie wybrać
W polskich sklepach znajdziemy kilka rodzajów szelek do nauki chodzenia i każdy z nich ma nieco inne przeznaczenie. Mamy tu do wyboru przede wszystkim szelki dla najmłodszych dzieci (zapinane w kroku i w pasie), dla nieco starszych („uprzęże”) oraz – choć nie do końca można nazwać to akcesorium szelkami – tak zwaną „smycz” przyczepianą do nadgarstka dziecka i rodzica. Przyjrzyjmy się teraz bliżej każdemu z rodzajów szelek.

Zaczynamy od maluchów.

Szelki do nauki chodzenia

Szelki spacerowe używane w przypadku najmłodszych dzieci mocuje się w kroku i w pasie dziecka. Mają one specjalny uchwyt, który pozwala rodzicowi trzymać swoją pociechę blisko siebie bez konieczności schylania się (długość uchwytu jest dodatkowo regulowana, a co więcej, niektóre modele szelek wyposażone są w uchwyty o różnej długości)). Szelki takie mogą także służyć początkowo do przypięcia dziecka do wózka lub do krzesełka do karmienia.

Zobaczmy teraz, jakie szelki mogą się przydać, gdy dziecko już nauczyło się stawiać pierwsze samodzielne kroczki.

Szelki do chodzenia dla dzieci, które już potrafią chodzić

Szelki te mają postać plecaczka i w taki też sposób są zakładane – na ramionka i pod pachami dziecka. Do takiej „uprzęży” dopina się specjalną „smycz”, która zwykle ma długość 1-1,5 m. Dzięki temu mamy pod kontrolą maluszka, który potrafi już biegać (i jak wiadomo, trudno czasem dogonić takiego szkraba). Dodajmy tu, że takie szelki mają załączony plecaczek, w którym dziecko może przenosić na przykład drobne zabawki.

A co dla żywych kilkulatków?

Jaki szelki do nauki chodzenia
Jaki szelki do nauki chodzenia? Szelki bezpieczeństwa dla dzieci czy uprząż albo plecak?

„Smycz” na rękę dla dziecka

Taka „smycz” zawiera dwie opaski – jedna do założenia na rękę dziecka i jedna na rękę rodzica. Opaski są regulowane, miękko wyściełane, zapinane na rzep. Połączone są gumową „sprężynką”, dzięki której dziecko może swobodnie chodzić, zachowując jednocześnie pewną odległość od rodzica.

Od którego miesiąca życia można stosować szelki dla dzieci do nauki chodzenia?
Producenci szelek spacerowych zaznaczają na załączonej etykiecie, dla dzieci w jakim wieku przeznaczone są oferowane przez nich szelki do chodzenia.

Najczęściej są to przedziały wiekowe:

  1. Od 8. do 14. lub 16. miesiąca życia,
  2. Od 6. miesiąca życia do 4 lat,
  3. Od 6. miesiąca życia do 2 lat,
  4. od 12. miesiąca życia do 3 lat.

Niektóre modele szelek mają także ograniczenia wagowe, na przykład do 13 kg.

Jak zakłada się szelki dla dzieci do nauki chodzenia?

Szelki do chodzenia przeznaczone dla najmniejszych dzieci przekłada się w kroku i zapina w pasie klamerkami. Paski są tu regulowane – powinny one ściśle przylegać do ciała dziecka, jednak nie mogą go uwierać ani krępować mu ruchów. Długość uchwytu dla rodzica jest również regulowana. Szelki w postaci „uprzęży” zakłada się dziecku jak plecaczek. Można je najczęściej zapiąć jednym ruchem. „Smycz” wystarczy zapiąć na nadgarstek sobie i dziecku przy pomocy rzepu.

Szelki do nauki chodzeniaSzelki do nauki chodzenia / Porównaj ceny: Ceneo
Skąpcu

Opinie o szelkach do nauki chodzenia

Szelki do nauki chodzenia (jak wszystkie nowoczesne akcesoria wspomagające opiekę nad małymi dziećmi), spotykają się ze skrajnymi opiniami. Po jednej stronie barykady stoją rodzice, którzy twierdzą, że takie szelki są zupełnie niepotrzebne i że zakłócają rozwój dziecka. Po drugiej stronie stoją rodzice, którzy już doświadczyli ich dobrodziejstwa i twierdzą, że ich stosowanie jest zbawienne dla ich kręgosłupów, a jednocześnie nie wyrządzają szkody dzieciom.

A prawda jak zwykle leży pośrodku.

Oczywiście, takich szelek używamy wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie zapewnić maluchowi bezpiecznego poruszania się (jak już wspomnieliśmy, najczęściej ma to miejsce w przypadku spaceru, na przykład z dwójką dzieci). Przydają się także w centrum handlowym, gdzie o zgubienie dziecka, które już samo biega, nietrudno. Jedno jest pewne: szelki spacerowe stosowane z głową nie zaszkodzą dziecku, a na pewno ułatwią życie rodzicom.

Na co zwrócić uwagę, wybierając szelki spacerowe dla dziecka?
Szelki do nauki chodzenia to stosunkowo nowe na naszym rynku akcesoria, dlatego warto wiedzieć, na jakie szczegóły zwrócić uwagę podczas zakupów.

  • Szelki spacerowe powinny być wykonane z mocnego materiału, a ich zszycia muszą być mocne.
  • W miejscu, gdzie stykają się z ciałem dziecka, powinny być wyściełane miękkim materiałem (gąbką, polarem, frotą).
  • Jeśli zastanawiamy się nad tym, z jakiego materiału powinny być wykonane takie szelki, to odpowiedź jest prosta: z przewiewnego (dotyczy to tak zwanej „uprzęży”). Niektóre modele wykonane są z nylonu, który jest materiałem mocnym, a przy tym zapewniającym odpowiednią cyrkulację powietrza (3D).
Szelki do nauki chodzenia
Szelki do nauki chodzenia / Opinie rodzicow i ceny w sklepach.

Producenci szelek do chodzenia dla dzieci

Szelki do nauki chodzenia dla dzieci znajdziemy w ofercie wielu producentów akcesoriów dla dzieci. Warto tu wymienić między innymi takie marki jak Abakus Baby, Trunki, Diono, Chicco, Little Life, czy Babyono.

Cena szelek dla dzieci do chodzenia

Cena szelek dla dzieci do nauki chodzenia mieści się w granicach od 20 do 130 złotych.

Szelki spacerowe oczami rodzica

Chcesz się podzielić swoją opinią lub doświadczeniem? Masz wskazówki dla rodziców, którzy wahają się nad wyborem odpowiednich szelek dla dzieci do nauki chodzenia? Zapraszamy do podzielenia się swoim zdaniem na ten temat w komentarzach! Każda opinia może okazać się pomocna innym rodzicom!

1 Opinia

  1. Nie spodziewałam się prawdę mówiąc, że w ogóle istnieje coś takiego jak szelki do nauki chodzenia, a wpisałam w Google i okazało się, że są, i to ile do wyboru. Dzięki Bogu, bo już nie dają rady na kręgosłup przy moim Miśku.

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here