Sterylizatory do butelek / Elektryczny, mikrofalowy czy parowy? 3w1 czy 2w1? Zobacz jaki wybrać i kupić

0
1091

Organizm małych dzieci wykształca swoją odporność stopniowo, z biegiem czasu. Dlatego też uznaje się, że do 6. miesiąca życia powinno się podawać im pokarm lub napoje w sterylnych butelkach, ze sterylnym smoczkiem.

Jeszcze do niedawna butelki odkażało się poprzez wyparzanie we wrzątku, jednak taki sposób jest mało komfortowy. Po pierwsze, zajmuje dość dużo czasu. Po drugie, wygotowywanych butelek i smoczków należy pilnować. I po trzecie wreszcie, wyjmowanie gorących akcesoriów nie jest wygodne i łatwo o oparzenie.

Sterylizatory do butelek wydają się więc idealną alternatywą dla tradycyjnego wyparzania. Tu nie wchodzą w grę powyższe uciążliwości. Co więcej, mają one jeszcze wiele innych, fantastycznych, niezwykle przydatnych świeżo upieczonym rodzicom, funkcji.

Zacznijmy jednak od przedstawienia ich rodzajów.

Sterylizator do butelek
Sterylizator do butelek / Jaki wybrać i kupić? Parowym, mikrofalowy czy elektryczny?

Rodzaje sterylizatorów do butelek

W sklepach znajdziemy kilka rodzajów sterylizatorów. Zanim więc wyruszymy na zakupy, warto wiedzieć, czego się spodziewać i czego szukać. Jaki sterylizator kupić? Mamy tu do wyboru sterylizator parowy lub mikrofalowy, a także urządzenia łączące 2 w 1 lub 3 w 1. Sterylizatory mogą mieć różną pojemność i pozwalać na odkażanie w różnym czasie. Większość z nich ma także załączone przydatne akcesoria.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej poszczególnym rodzajom sterylizatorów.

Ranking sterylizatory do butelek dziecięcych. Porównaj ceny:

Sterylizator parowy

Chicco Sterylizator Elektryczny do butelek 3W1
Chicco Sterylizator Elektryczny do butelek 3W1
Taki sterylizator to urządzenie elektroniczne, do którego wkłada się butelki i wygotowuje je przy pomocy pary wodnej, która osiąga tu temperaturę 95-100ºC. Najpierw napełniamy załączony pojemnik wodą, wkładamy butelki do koszyczka, włączamy urządzenie i… to wszystko. Po zakończeniu sterylizacji sprzęt automatycznie się wyłącza. Butelki w takim zbiorniku pozostają sterylne nawet do 24 godzin (pod warunkiem jednak, że nie otworzymy pokrywy). Po upływie czasu, w którym producent gwarantuje czystość butelek, wystarczy włączyć powtórnie sterylizator i chwilę odczekać.

Sterylizator mikrofalowy

Do odkażania butelek przy użyciu sterylizatora mikrofalowego, jak sama nazwa wskazuje, będziemy potrzebować kuchenki mikrofalowej.

Ich obsługa jest dziecinnie prosta.

Wkładamy butelki do sterylizatora, który następnie umieszczamy w mikrofalówce, ustawiamy podany przez producenta program i po kilku minutach wyjmujemy czyste butelki. Większość modeli sterylizatorów mikrofalowych pozwala także na odkażanie części laktatorów, czy też dziecięcych akcesoriów, takich jak smoczki lub etui na smoczki.

Sterylizator mikrofalowy do butelekSterylizatory mikrofalowe / Porównaj ceny: Ceneo
Skąpcu

Sterylizator 2 w 1

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zakup urządzenia łączącego w sobie funkcje sterylizatora i podgrzewacza do butelek. Najpierw więc sterylizujemy w takim urządzeniu butelki, a następnie podgrzewamy w nim przygotowany pokarm lub napój.

Pojemności sterylizatorów do butelek

Wybierając dobry sterylizator do butelek, warto zwrócić uwagę na jego pojemność. W sklepach znajdziemy między innymi urządzenia przeznaczone do sterylizacji 1, 4, 6 lub ośmiu butelek. Największe modele pozwalają na sterylizację 8 butelek i dodatkowo akcesoriów dziecięcych, takich jak smoczki, etui na smoczki, talerze, kubeczki, czy też elementy laktatora. Do odkażania drobnych elementów służy specjalny, załączony do urządzenia, koszyczek.
Uwaga! Sprawdź, do jakich butelek przeznaczony jest wybrany sterylizator. Niektóre modele nie są przystosowane do wyparzania butelek z szeroką szyjką, a w innych z kolei zmieszczą się tylko butelki danego producenta.

Zobacz także: Jak wybrać najlepsze butelki dla dzieci.

Sterylizator 3 w 1

Bardzo nowoczesnym, a jednocześnie funkcjonalnym rozwiązaniem, są sterylizatory 3 w 1. Pozwalają one na wykorzystanie urządzenia w 3 konfiguracjach:

  1. Pierwsza konfiguracja umożliwia jednoczesną sterylizację nawet sześciu butelek o pojemności 330 ml,
  2. Druga konfiguracja (kompaktowa) pozwala na odkażanie 2 butelek o pojemności 330 ml, laktatora i drobnych akceosoriów, a
  3. Trzecia konfiguracja przeznaczona jest do sterylizacji w kuchence mikrofalowej.

Ile czasu zajmuje sterylizacja w sterylizatorze?

Czas to dla młodych rodziców często towar deficytowy. Dziecko płacze i domaga się JUŻ jedzenia, picia, przytulenia i przewinięcia. Dlatego też każde urządzenie, które działa szybko, jest na wagę złota. I do takich urządzeń należą sterylizatory. Czas sterylizacji jest podobny dla wszystkich sterylizatorów i wynosi od 2 do 10 minut.

Sterylizatory do butelek
Sterylizatory do butelek dla niemowląt / Porównaj ceny i sprawdź opinie rodziców.

Nowoczesny sterylizator do butelek

Sterylizatory do butelek mogą obecnie zawierać wiele praktycznych, dodatkowych funkcji. Co więcej, wielu producentów załącza do swoich urządzeń przydatne akcesoria, które mogą znacznie ułatwić pracę.

Zobaczmy, jakie nowoczesne udogodnienia i funkcje można obecnie znaleźć w najlepszych sterylizatorach:

  1. Automatyczny wyłącznik, funkcja sterylność 24 h i funkcja podgrzewania butelek (była już o nich mowa),
  2. Sygnał dźwiękowy informujący o zakończonej sterylizacji,
  3. Suszenie wysterylizowanych butelek i akcesoriów,
  4. Wyświetlacz LCD,
  5. Funkcja parowaru,
  6. Szczypce do wyjmowania akcesoriów,
  7. Szczoteczki do mycia butelek i smoczków.

Czyszczenie sterylizatora

Sterylizator oczywiście również wymaga utrzymywania w czystości. Najważniejsze, by pamiętać o tym, że za każdym razem, gdy wyleje się na niego mleko czy inny płyn, należy go od razu umyć. Czyścimy go miękką, wilgotną gąbką i wycieramy do sucha. Sterylizator do mikrofali można umyć zwykłym płynem do naczyń, a następnie bardzo dokładnie wypłukać. Warto też pamiętać o tym, że sterylizatory wymagają regularnego (choć niezbyt częstego) odkamieniania.

Zobacz także: Dowiedz się jak długo i jak często karmić noworodka.

Producenci sterylizatorów

Sterylizatory można znaleźć u wielu producentów oferujących akcesoria potrzebne przy małych dzieciach. Wśród nich warto wymienić między innymi takie marki jak Chicco, Canpol babies, NUK, Beaba, Philips AVENT, czy Topcom.

Cena sterylizatorów do butelek

Cena sterylizatorów mikrofalowych jest zwykle niższa – najtańsze kosztują około 50 złotych. Z kolei ceny sterylizatorów parowych i sterylizatorów z podgrzewaczem do butelek mogą sięgać 300 złotych.

Opinie o sterylizatorach do butelek

Wasze opinie są dla nas bardzo Ważne! Stosowałaś/stosowałeś sterylizator do butelek? Podziel się swoimi uwagami, a być może pomożesz innym w wyborze odpowiedniego modelu!

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here