Śpiworek do fotelika samochodowego

0
5031

Przewożenie dzieci w foteliku samochodowym to rzecz oczywista. Nie jest już jednak tak oczywiste odpowiednie zapinanie pasów. Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego, a jednak, gdy nadchodzi pora, gdy ubieramy dziecko w grube kurtki czy kombinezony, wszystko ulega komplikacji. To, co „na oko” wydaje się w porządku, wcale takie nie jest.

Dlaczego? I co ma to wspólnego ze śpiworkiem do fotelika samochodowego?

Sprawdźmy ; )

Jak prawidłowo zapiąć dziecko w foteliku?

Śpiworek do fotelika samochodowego
Śpiworek do fotelika samochodowego
Pasy bezpieczeństwa w foteliku samochodowym są zapięte prawidłowo wtedy, gdy pomiędzy ciałem dziecka a pasami nie ma wolnej przestrzeni. Dziecko nie może też mieć możliwości zsunięcia pasów z ramion.

Jak sprawdzić, czy pasy są prawidłowo zapięte?

Próbujemy włożyć palce dłoni pomiędzy klatkę piersiową dziecka a pas. Jeśli nam się to uda – oznacza to, że pasy zapięte są zbyt luźno i w razie ewentualnego zderzenia grozi to wyślizgnięciem się dziecka i uderzeniem w któryś z elementów wyposażenia samochodu.

Zapinanie pasów w foteliku a pora roku

Co może mieć wspólnego zapinanie pasów dziecku w foteliku z porami roku? Latem i wiosną sprawa jest prosta. Dziecko nie ma na sobie zbyt wielu ubrań i łatwo je bezpiecznie zapiąć. Jednak wraz z nadejściem jesieni i zimy, nasza pociecha zaczyna mieć na sobie coraz więcej – i coraz grubszych – ubrań. I choć wydaje się to racjonalne, to z punktu widzenia bezpieczeństwa, nie powinno się tak robić. Prawidłowe (ciasne) zapięcie fotelika jest niemożliwe, jeśli dziecko ma na sobie kilka warstw ubrań lub też gruby kombinezon.

Co to oznacza?

Dziecko ubrane w zimowy kombinezon czy grubą kurteczkę jest zdecydowanie bardziej narażone na wyślizgnięcie się z pasów w przypadku zderzenia.

Ranking śpiworków do fotelika. Porównaj ceny:

Prawidłowe zapięcie dziecka w foteliku zimą

Nawet jeśli maksymalnie mocno zapniemy uprząż na kurteczce czy kombinezonie dziecka (co z kolei spowoduje dyskomfort), może to okazać się niewystarczające. Choć wydawać by się mogło, że pasy są zapięte odpowiednio mocno, w rzeczywistości są zapięte nieprawidłowo i nie będą chronić tak, jak powinny. W razie kolizji, pod naporem działających sił, tkanina kombinezonu lub kurtki ulega kompresji. W jej wyniku tworzy się luka, przez którą dziecko może wypaść z fotelika.

Można się łatwo o tym przekonać.

Wkładamy naszą pociechę do fotelika w kurtce lub kombinezonie i dopasowujemy siłę zapięcia. Następnie wyjmujemy ją z fotelika, zdejmujemy jego wierzchnie okrycie i ponownie wkładamy, nie dokonując żadnych zmian w długości pasów. Pasy będą luźno zwisały, a powstała w ten sposób przestrzeń ukazuje nam jasno, że kurtkę czy kombinezon należy dziecku w samochodzie zdjąć. Zasada ta dotyczy zarówno niemowląt, jak i starszych dzieci.

Jakie mamy rozwiązanie?

Doskonałym pomysłem jest stosowanie specjalnych śpiworków do fotelików samochodowych dla dzieci. Z jednej strony doskonale chronią przed zimnem, a z drugiej – dzięki wycięciom na pasy – pozwalają na bezpieczne zapięcie dziecka. W chwili, gdy podczas podróży zrobi się ciepło w samochodzie, śpiworek można odpiąć, a następnie – gdy podróż dobiegnie końca – znów zapiąć.

Śpiwór dla dziecka do fotelika samochodowego
Śpiwór dla dziecka do fotelika samochodowego

Śpiworek do fotelika samochodowego – nie tylko kwestie bezpieczeństwa

Choć zadaniem śpiworka jest głównie zapewnienie bezpieczeństwa dziecku, ma on szereg dodatkowych zalet! Po pierwsze, gdy dziecko zaśnie podczas podróży, nie trzeba go budzić, by założyć mu wierzchnie okrycie przed wyjściem z samochodu. Wystarczy zapiąć śpiworek. Po drugie, śpiworki takie można także wykorzystywać w gondoli, a modele „rosnące z dzieckiem” również w późniejszym czasie, w spacerówce.

Śpiworek do fotelika samochodowegoŚpiworki do fotelików / Porównaj ceny: Ceneo
Skąpcu

Jak zapina się śpiworek do fotelika samochodowego?

Najczęściej śpiworek taki ma w dolnej części rozcięcia na pasy, dzięki którym można go zamocować w każdym foteliku samochodowym. Górna cześć śpiworka umożliwia całkowite rozpięcie dzięki dwustronnemu zamkowi błyskawicznemu. Niektóre modele mogą mieć zaciągany kapturek.

Jak zakłada się taki śpiworek?

Śpiworek zakładamy jeszcze w domu. Dziecko ubrane odpowiednio do pory roku (bez kurtki czy kombinezonu) układamy w foteliku i szczelnie okrywamy śpiworkiem. Takie rozwiązanie pozwala na bezpieczne przeniesienie dziecka do samochodu i jednocześnie zagwarantuje ciepło w samochodzie.

Materiały

W sklepach znajdziemy śpiworki do fotelików samochodowych z nieprzemakalną membraną – taką, jaką stosuje się do produkcji kurtek zimowych, a także z powłoką teflonową. Ponadto, godne polecenia są też wersje puchowe i wielosezonowe, zawierające wyciąganą wkładkę. Śpiworek do fotelika powinien być przede wszystkim wiatroszczelny i wodoszczelny.

Wielosezonowy śpiworek do fotelika samochodowego dla dziecka

Śpiworki z wkładką, wielosezonowe, zasługują na szczególną uwagę. Ich grubość można regulować zgodnie z bieżącą potrzebą. Ich wewnętrzna część jest cienka (a więc nie wkładamy dziecku pod plecy grubej warstwy materiału, o co martwi się wielu rodziców). W przykryciu śpiworka natomiast schowana jest gruba kołderka, którą można wyjąć, jeśli zrobi się cieplej. Taki śpiworek jest niezwykle praktyczny i można go używać przez większość roku, poza mrozami. Co więcej, rozcięcia na pasy są tu niemal niewyczuwalne, gdyż zapina się je na bardzo cienkie rzepy. Dzięki temu śpiworek sprawdzi się też idealnie w gondoli wózka.

Śpiworek do fotelika „rosnący razem z dzieckiem”

Śpiworki do fotelików samochodowych o regulowanej wielkości to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Mają one dodatkową część dopinaną na dole, która może wydłużyć śpiworek nawet o 30 centymetrów.

Cena śpiworka do fotelika samochodowego

Ceny śpiworków do fotelików samochodowych cechuje ogromna rozpiętość. Najtańszy śpiworek można kupić już za około 60 złotych, natomiast cena najdroższego fotelika sięga 400 złotych.

Bezpieczne przewożenie niemowlaka w śpiworku w foteliku
Bezpieczne przewożenie niemowlaka w śpiworku w foteliku

Producenci śpiworków do fotelików samochodowych

Wśród producentów śpiworków do fotelików samochodowych można wymienić takie marki jak Fillikid, Cybex, Bamboom, La Millou, Aeromoov czy Mutsy.

Śpiworki do fotelików samochodowych a opinie rodziców

Wasze opinie są dla nas – a także dla innych rodziców – bardzo ważne. Jeśli mieliście okazję wypróbować śpiworek do fotelika i chcecie się podzielić swoim doświadczeniem, to wspaniale! Zapraszamy do wyrażania swoich opinii, dawania cennych wskazówek i porad w komentarzach.

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here