Rowerki biegowe dla dzieci

5
1381

Jeszcze do niedawna nauka jazdy na rowerze dwukołowym wiązała się ze żmudnym chwytaniem równowagi, walką z kierownicą i nauką hamowania zakończoną nierzadko… inaczej niż sobie to dziecko zaplanowało.

Jednak tak nie musi być!

Rowerek do odpychania
Rowerek do odpychania
Dzieci, które we wczesnym dzieciństwie korzystały z dobrodziejstw rowerków biegowych przesiadają się na dwukołowy rower właściwie bezboleśnie.

Mają już bowiem doskonałą równowagę!

Dlatego uważamy, że są to pojazdy, którym warto się przyjrzeć bliżej.
Zobaczmy więc, co kryje się pod pojęciem „rowerek biegowy”.

Rowerek biegowy – od kiedy?

Na rowerku biegowym (bez pedałów, do odpychania) mogą jeździć 1,5 – roczne dzieci! Wszystko jednak zależy od indywidualnego rozwoju maluszka – już nawet roczne dziecko może „załapać” jazdę na rowerku, a w innych przypadkach – dopiero dwulatki.

W tym miejscu dodajmy, że umiejętność jazdy na rowerku biegowym nie jest żadnym wyznacznikiem prawidłowego rozwoju dziecka. To kwestia indywidualna – można zachęcać, ale kiedy maluch nie jest jeszcze gotowy, trzeba jeszcze poczekać na rowerowe harce.

Jaki rowerek biegowy wybrać i kupić?

Rowerki biegowe dostępne na polskim rynku wykonane są najczęściej z drewna, aluminium lub plastiku. Ponadto, spotkamy modele dwu – , trzy – i czterokołowe. Dużym powodzeniem cieszą się rowerki typu 2 w 1, a nawet 3 w 1, które „rosną” razem z dzieckiem lub też dają możliwość zmiany funkcji (na przykład na hulajnogę). Do wyboru mamy też rowerki z hamulcem lub bez.

Ranking rowerków biegowych. Porównaj ceny:

Materiały

Jak już wspomnieliśmy, rowerki do odpychania mogą być produkowane z różnych materiałów. Przyjrzyjmy się temu bliżej:

  1. Rowerki biegowe wykonane z drewna są zwykle bardzo estetyczne, a przy tym lżejsze i trwałe. Trzeba jednak uważać – niekiedy nie można przy nich regulować wysokości siedziska.
  2. Rowerki biegówki wykonane z aluminium mają tę przewagę, że nawet jeśli zamokną, nic im to nie zaszkodzi (a ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy kupujemy rowerek używany).
  3. Rowerki biegowe plastikowe są przede wszystkim lekkie i odporne na wilgoć. Zdawać by się mogło, że również mniej trwałe – jednak obecnie materiały stosowane do produkcji rowerków gwarantują dobrą jakość.

A teraz… jeszcze więcej bezpieczeństwa!

Rowerek biegowy trzy – i czterokołowy

Rowerek biegowy dla dziecka
Rowerek biegowy dla dziecka
Dla dzieci, które chcemy powoli uczyć utrzymywania równowagi (a także dla najmniejszych milusińskich) dobrym rozwiązaniem są rowerki do odpychania trzy – i czterokołowe. Gdy nadejdzie odpowiednia chwila, można dodatkowe kółka po prostu odczepić.

A chwila ta nadchodzi szybciej niż się Wam zdaje! ; )

Do wyboru, do koloru – rodzaje rowerków biegowych

Rowerki dla dzieci bez pedałów dostaniemy zarówno w wersji dla dziewczynek, dla chłopców, jak i uniwersalne. Kółka rowerków mogą być pompowane, bądź też można spotkać wykonane z pianki. W pierwszym przypadku koła charakteryzują się dobrą przyczepnością do podłoża i dają większy komfort jazdy. Można też spuścić z nich nieco powietrza, jeśli zależy nam na obniżeniu rowerka. Z kolei koła piankowe są odporne na przebicie, są też lżejsze i tańsze od pompowanych.

Rowerki biegowe / Porównaj ceny: Ceneo
Skąpcu

Kierownica

W sklepach znajdziemy rowerki biegowe dla dzieci z blokadą skrętu kierownicy. Skręt ograniczony jest tu do kilkunastu stopni, dzięki czemu dziecko zabezpieczone jest przed wychyleniem kierownicy, a co za tym idzie, upadkiem.

Czy warto kupić rowerek z blokadą?

Blokada na pewno w pewnym sensie stanowi ochronę, jednak z drugiej strony niektórzy producenci wskazują na fakt, iż w razie upadku istnieje niebezpieczeństwo, że dziecko „nadzieje się” na sztywną kierownicę.

Jak dobrać rowerek biegowy do wzrostu dziecka?

Rowerek bez pedałów
Rowerek bez pedałów
Siodełko w rowerkach biegowych najczęściej można regulować w granicach 8 – 10 centymetrów. Jednak mimo wszystko, w pewnym momencie trzeba będzie pożegnać zbyt mały rowerek.

Na co zwrócić uwagę podczas doboru wielkości rowerka?

W doborze rowerka nie liczy się wzrost, czy też wiek dziecka, ale długość jego nóżki (w butach!) oraz wysokość siodełka od ziemi.

Producenci i cena rowerków biegowych

Wśród producentów rowerków biegowych znajdują się między innymi Kinderkraft, Puky, Milly Mally, Ketler, Smart Trike, Hudora i Dragon. Cena rowerka do odpychania mieści się w granicach 100 – 400 złotych.

5 OPINIE

  1. Te rowerki dla małych dzieci są po prostu nie do przecenienia. Kiedyś to jednak dzieciak się musiał namęczyć ( i w sumie rodzic też), a teraz maluchy gładko przechodzą z biegowego na zwykły, jakby nigdy nic…

  2. Dla mnie taki rowerek jest rewelacyjny, dziecko śmiga z uśmiechem na ustach. My kupiliśmy z firmy Kinderkraft i naprawdę był to dobry wybór.

  3. My teraz chcemy na wniosę synkowi kupić taki rowerek biegowy, tylko nie wiemy czy lepszy będzie Pucky czy Hudora. Ma ktoś może któryś z tych i może coś więcej o nim napisać?

  4. Fajną opcja jest kupić rowerek biegowy na roczek.
    Jak tak sobie obserwuję różne dzieci to albo jest to miłość od pierwszego wejrzenia, albo leży w kącie – co wcale nie oznacza że później nie lubi takie dziecko jeździć na normalnym rowerku z bocznymi kółkami.

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here