Prezent na chrzciny dla dziewczynki i chłopca

8
4424

Kupując prezent na chrzciny, bierzemy nie tylko pod uwagę, co może się przydać maluszkowi lub jego rodzicom, ale też co mówi na ten temat tradycja. Zastanawiamy się, co kupuje się na chrzciny – bo przecież mnóstwo jest prezentów – klasyków, prezentów – pewniaków, które zawsze będą na miejscu…

Tylko co należy do tej szacownej grupy?
I czy na pewno warto hołdować tradycji?

Zobaczmy więc:

Jaki prezent na chrzciny?

Co kupić dziecku na chrzest? To pytanie powtarza się rok w rok. Sprawa nie jest prosta bo pomysłów na prezent chrzcielny przybywa. Tu mamy zwykle do wyboru: kupić prezent tradycyjny lub oryginalny, służący raczej jako pamiątka, czy też praktyczny?

Prezent na chrzciny
Jaki prezent na chrzest? Odwieczne pytanie… Co kupić dziecku? Prezent oryginalny, tradycyjny a może… Zobaczcie sami!

I trzeba wiedzieć, że którąkolwiek opcję wybierzemy, z pewnością prezent będzie udany.

Ważne, by było to coś, co rzeczywiście przyda się maluchowi (tu prezenty praktyczne) lub też, by było piękną i cenną pamiątką (a tu raczej tradycyjne).

W każdym razie o prezencie na chrzest warto pomyśleć dużo wcześniej. W końcu to ważne wydarzenie, zwłaszcza… jeśli jest się chrzestną lub chrzestnym.

Prezent na chrzest od chrzestnego lub chrzestnej

Ponieważ chrzestni często wybierają tradycyjne prezenty dla swoich chrześniaków, dobrze jest uzgodnić z drugim rodzicem chrzestnym, co kto kupuje. Nasze propozycje przedstawione poniżej doskonale się sprawdzą jako prezent zarówno od chrzestnej, jak i od chrzestnego.

Prezent na chrzciny dla dziewczynki
Prezent na chrzciny dla dziewczynki / Co kupić i wybrać aby prezent był oryginalny a zarazem praktyczny?

Uniwersalny prezent na chrzest dla chłopca i dziewczynki

Choć wiele prezentów przeznaczonych na chrzest z powodzeniem może otrzymać zarówno chłopiec, jak i dziewczynka, utarło się , że chłopcy częściej otrzymują krzyżyk na łańcuszku, podczas gdy dziewczynki – medalik.

Pamiątka na chrzest dla dziewczynki i dla chłopca

Oczywiście – wszelkie pamiątki dla chłopca tradycyjnie kupujemy w kolorze niebieskim, a dla dziewczynki – w różowym.

Prezent na chrzciny dla chłopca
Prezent na chrzciny dla chłopca / Jaki prezent wybrać i kupić dla chłopaka na chrzest? Dajemy praktyczne porady!

Coraz częściej jednak odchodzi się od tego rozróżnienia na rzecz oryginalnych, a przy tym pięknych prezentów w zupełnie innych kolorach.

Album na chrzest

Album na chrzest to pewniak. Jeśli chodzi o kolory, zasada obowiązuje jak powyżej. Obecnie można kupić albumy z grawerem, czy też niezwykłe, ręcznie wykonane – i te zachwycają swoją estetyką, choć niestety będą mniej trwałe. Choć przyznajmy, że pożółkłe karty starych albumów mają swój nieodparty urok…

Grawer na chrzest

A skoro już jesteśmy przy grawerach. Mogą one pojawić się niemal na każdej pamiątce. Zwykle graweruje się imię i nazwisko, a także datę urodzin dziecka, datę (a nawet godzinę!) chrztu, czy też wagę i wzrost malucha w dniu (a raczej w okolicach) dnia chrztu.

Ubranka do chrztu

Przyjęło się, że ubranko do chrztu kupuje matka chrzestna – choć nie zawsze jest to konieczne – kwestię tę trzeba uzgodnić z rodzicami dziecka. Takie ubranko można później oprawić w ramkę i zawiesić w pokoju maluszka – to naprawdę niezwykła i piękna ozdoba pokoju dziecięcego, a w późniejszym czasie – wyciskająca łzę w oku pamiątka.

Obrazek na chrzest

Wszyscy chyba znamy ze ścian i makatek obrazek przedstawiający dzieci przechodzące przez kładkę, nad którymi czuwa anioł stróż. Trudno odmówić uroku takiemu obrazkowi, dlatego nie ma co się wzbraniać przed kupnem takiego obrazka dla dziecka – chyba, że wybierzemy bardziej nowoczesną wersję, także w srebrze! Zamiast obrazka można też pokusić się o zakup figurki anioła – na przykład z kryształami Swarovskiego.

Biżuteria

Biżuteria to kolejny prezent – pewniak. Tu królują łańcuszki z medalikiem, krzyżykiem, ale także wszelkimi innymi zawieszkami. Ostatnio dużą popularnością cieszą się też bransoletki dla dziewczynek – złote, srebrne lub też sznurkowe, z zawieszkami ze srebra lub złota.

Prezent na chrzciny ze srebra lub złota

Jak widać, lubujemy się w prezentach wykonanych z metali szlachetnych. ; )

Jednak nie tylko dotyczy to biżuterii!

Od wielu lat jako prezenty na chrzciny daje się także srebrne grzechotki, smoczki (na przykład z miejscem na pierwszy ząbek, który wypadnie!), łyżeczki, a nawet sztućce.

Mile widziana będzie też… sztabka złota.

Ryngraf na chrzest

Szczególnym rodzajem prezentu na chrzest jest ryngraf – pamiątka w postaci medalionu, najczęściej z wizerunkiem Matki Boskiej, również z grawerem.

Pozytywka na chrzest

Czy może być bardziej urocza pamiątka z chrztu niż pozytywka, wydająca delikatne i miłe dla ucha dźwięki? Dzieci je uwielbiają! A jeśli uda im się ich nie zepsuć zbyt szybko, nie będą mogły się nacieszyć jej dźwiękami i nastrojem, jaki wytwarza. 😉

Prezent na chrzest
Prezent na chrzest od chrzestnej i chrzestnego / Ci to dopiero mają zagwózdkę ; )

Praktyczny prezent na chrzciny

Matki i ojcowie chrzestni, ciocie, wujkowie i dziadkowie o zacięciu praktycznym nie muszą „przechodzić na złą stronę mocy”, wybierając dla malucha całkiem niepraktyczne (choć jakże urokliwe!) prezenty. Jeśli chcemy, by nasz prezent był przydatny, to mamy również wiele możliwości. Mile widziane są na przykład leżaczki – bujaczki, kojec, czy też wyjątkowa pościel do łóżeczka i kocyk. Tort wykonany z pampersów to już niemal klasyk.

Jeśli chodzi o dzieci, to prezenty w postaci zabawek zawsze są na miejscu. Maskotki, pchacze, klocki, czy też maty i zabawki interaktywne – to propozycje, które z pewnością spodobają się i rodzicom, i – choć niekiedy później – maluszkom.

Z dużą niecierpliwością czekamy na Wasze opinie w komentarzach dotyczące tego co, kto i za ile (wiemy wiemy, że to słabe ale takie pytania też się pojawiają…) powinien kupić dziecku prezent na chrzciny. Ciekawią nas także Wasze lokalne bądź rodzinne tradycje dotyczące tego dnia.

Śmiało wypisujcie swoje pomysły i inspiracje na oryginalne prezenty na chrzest.

Od siebie dorzucimy jeszcze tylko taki krótki filmik opowiadający o innych pomysłach na prezent na chrzest:

Czekamy na Wasze opinie i pomysły!

PRZEGLĄD RECENZJI
Ceny prezentów
Dostępność w sklepach
Możliwości wyboru
Podział na płeć i wiek

8 OPINIE

  1. Rzucam Wam taki temat: prezent na chrzciny dla dziewczynki od chrzestnego. Do chrztu pozostały 2 tygodnie a ja nic nie mam…. Jeśli to ma być coś odjechanego do zamówienia w sklepie internetowym to mam mało czasu bo paczka musi jeszcze dojść! :/

  2. My kupiliśmy medalik. Zawsze to jakaś pamiątka. Zdaję sobie z tego sprawę, że to jest oklepany prezent, ale jak dla mnie najlepszy. Pamiątka będzie na pewno.

  3. Tradycyjny prezent na chrzciny typu medalik łyżeczka to dla mnie sentymentalne pamiątki, które można co najwyżej oglądnąć od czasu do czasu i usunąć z nich kurz. Nic dzieciom po nich. Wolałabym praktyczny prezent na chrzciny, albo nawet bardziej niekoniecznie jakiś przedmiot, ale voucher na sesję zdjęciową dla maluszka.

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here