Jak skutecznie zająć dziecko podczas długiej podróży?

1
813

Jak skutecznie zająć dziecko podczas długiej podróży? – zadanie, które wielu osobom spędza sen z powiek. Już na samą myśl o pytaniach: daleko jeszcze, ile będziemy jeszcze tak jechać czy kiedy dojedziemy – dostajemy gęsiej skórki. Cóż, zdecydowanie lepiej się więc na taką okoliczność przygotować i zawczasu przemyśleć, w jaki sposób umilimy dzieciom czas podczas podróży.

Niżej znajdziecie propozycje:

  1. Aplikacji na smartfona czy tablet, które zajmą dziecko w podróży.
  2. Zabawek dla dzieci, którymi można się bawić w podróży.
  3. Zabaw, w które można grać całą rodziną.

Propozycje są z założenia przeznaczone dla dzieci w wieku 3-6 lat.

(Optymistycznie zakładamy, że mniejsze dzieci najczęściej w długiej podróży zasną, a starsze wykażą się większą cierpliwością, bądź same doskonale zorganizują sobie czas w podróży :P).

Gry i aplikacje na smartfona i tablet, w które można grać w samochodzie

Choć elektronikę należy dzieciom serwować z umiarem, to w podróży jesteśmy w pełni rozgrzeszeni. Animacje, bajki i gry skutecznie zajmą dziecko w każdym wieku.

Dziecko w aucie
Dziecko w aucie

Jakie gry warto podsunąć pociechom?

1. Nauka kolorów
Prosta, niekrzykliwa w formie aplikacja dla najmłodszych dzieci ucząca rozróżniać kolory. Nauczy dziecko rozróżniać kolory; podstawowe i uzupełniające. Szeregować kolory według stopnia nasycenia (waloru, gradientu) oraz mieszać odcienie kolorów i z barw podstawowych otrzymywać kolory dopełniające.

2. Gotowanie
Kto będąc dzieckiem lubił bawić się w kucharza? Kto podbierał mamie łyżki i garnki z półek?
W długiej podróży możemy zaproponować dziecku internetową wersję zabawy w gotowanie. Wiele darmowych wariantów zabawy w gotowanie znajdziemy na prawie każdej platformie z grami dla dzieci.

W wirtualnej kuchni znajduje się sprzęt i produkty potrzebne do przyrządzenia wybranej potrawy.
Możesz wybrać przepis pochodzący z różnych zakątków świata (sushi lub pasta i pizza), popularnego fast-fooda lub upiec i udekorować słodki deser albo zrobić lody.

Dziecko samo może wybrać, co chce przygotować. Jeśli pomyli składniki lub kolejność potrawa wyjdzie niesmaczna, co zasygnalizuje skwaszoną miną degustująca potrawę postać z gry. Jeśli dziecko przygotuje potrawę zgodnie z przepisem na końcu gry czeka je dodatkowa nagroda – np. piosenka lub wesoła animacja.

Gwarantuję, że dla okrzyku bleee Twoje dziecko będzie celowo robić „skuchy”.

3. Ubieranki
Gra, którą kochają dziewczynki. Trzeba ubrać animowaną modelkę. Do wyboru gotowe, kolorowe, atrakcyjne kreacje: na bal, do szkoły, po domu – w zależności od humoru naszej małej podróżniczki.

4. Puzzle
W aplikacjach można ustawić na ile elementów układanka ma zostać podzielona i tym samym dobrać stopień trudności do wieku pociechy. Równie atrakcyjną co samo układanie częścią aplikacji są nagrody po poprawnym złożeniu obrazka w całość. Np. unoszące się baloniki, które można rozbić palcami, a wypadną z nich dodatkowe gwiazdki.

Podręczne zabawki, które można zabrać w podróż autem

1. Karty z zagadkami
Niezastąpiona zabawka w podróży – tekturowe, usztywniane karty z zagadkami. Niewielkie i podręczne. Bez trudu spakujesz je w podróż nie tylko autem, ale i samolotem. Dostaniemy je w każdej kategorii wiekowej – z idealnie dopasowanym stopniem trudności zagadek do wieku pociechy.

2. Znikopis
To tablica magnetyczna, z dołączonym długopisem. Po namalowaniu obrazka, jednym przesunięciem ręki można go łatwo zmazać i rozpocząć zabawę na nowo.
Dodatkową zaletą w podróży jest to, że długopis połączony jest z tablicą sznurkiem. Nie zgubi się i nawet jeśli wypadnie z ręki dziecko samo po niego sięgnie.

3. W podróży sprawdzają się także audiobooki z książeczkami dla dzieci.

4.. Pudełko z ulubionymi zabawkami
Sprytnym posunięciem jest schowanie około na tydzień przed podróżą drobnych, ulubionych zabawek dziecka – autek, lalki, książeczek – włożenie ich do pudełka i wręczenie dziecku takiego prezentu przed podróżą. Do pakietu możemy dołożyć także kilka nowych, niewielkich zabawek.
Radość z powrotu towarzyszy zabaw i odkrywania nowych zabawek gwarantowana.
Pamiętajmy tylko o bezpieczeństwie i solidnie przymocujmy pudełko pasami!

Zabawy dla całej rodziny, w które można się bawić w podróży

Nic nie dostarczy dzieciom tyle frajdy, jak zabawa, w którą bawi się cała rodzina.
W co można bawić się w podróży?
1. Zgadywanka

Jedna osoba myśli sobie o jakimś przedmiocie, a zadaniem pozostałych członków rodziny jest odgadnąć, jaka to rzecz. Aby było łatwiej, zadaje się pytania, na które można otrzymać odpowiedzi: tak, nie, nie wiem.

Przedmioty widziane po drodze, postaci z bajek, zabawne słowa – pomyśleć możecie o czym tylko chcecie. Im trudniejsza rzecz, tym lepiej. Jeśli mimo wielu prób nadal nie wiecie, musicie się poddać, a punkt zdobywa wymyślający.

2. Widzę
Nieco inna odmiana zgadywanek. Zabawę rozpoczynasz od słów: widzę moim okiem szpiega coś na literę , coś w kolorze – zadaniem dziecka jest zgadnąć, co mamy na myśli. Zabawa ma duży walor edukacyjny, bo doskonali umiejętność rozpoznawania kolorów (można np. utrudniać i podawać odcienie np. W kolorze kanarkowym), a starsze dzieci można w ten sposób nauczyć liter.

3. Mapa
Ta zabawa wymaga przygotowań, lecz jest warta poświęconego trudu. Musisz przygotować dla dziecka mapę z trasą przejazdu i zaznaczyć na niej kilka łatwych do odszukania punktów turystycznych po trasie.

Dzieci uwielbiają odhaczać mijane miejsca, widzą ile drogi zostało jeszcze do końca, a Tobie zostaje oszczędzone przynajmniej kilka pytań: daleko jeszcze…? Dlatego planując podróż z dzieckiem warto także zajrzeć do serwisu droginaeuro.pl i zaplanować przejazd autostradami tak aby dziecko nudziło się jak najmniej.

4. Wyliczanki
Odmian tej gry jest wiele. My naszą rozpoczynamy od słów: Jadę w daleką podróż i zabieram ze sobą… po czym każdy członek rodziny wymienia jedną rzecz. Ale uwaga: zanim to zrobi musi przypomnieć, co ze sobą zabrali inni.

Im śmieszniejsze rzeczy, tym lepiej im dłuższe słowa i frazy tym trudniej. Gwarantuję, że w podróż pojadą z Wami co wstydliwsze części ciała, śmierdzące skarpetki i ulubieni bohaterowie z bajek.

Przegrywa ten, kto ma dziurawą pamięć…

Zobacz też gdzie jechać do Chorwacji z dzieckiem.

Podróż z dzieckiem
Podróż z dzieckiem

5. Ciągi liter
Ciągi liter to również gra ćwicząca znajomość alfabetu. Zadaniem uczestnika jest wymyślić słowo na ostatnia literę wcześniejszego wyrazu: Antoni – igloo- opaska- agrafka i tak dalej.

Proste i stare zabawy sprawdzają się w aucie najlepiej. W podróży warto pamiętać także o bezpieczeństwie. Niech zabawki, które dajemy dziecku będą lekkie i niewielkie, a tablet najlepiej zamontujmy w solidnym uchwycie.

Opinie: Jak umilić dzieciom czas w podróży.

Zobacz także jak zaplanować zwiedzanie z dzieckiem.

Długą podróż z dzieckiem przeżył (oby bez zawału :P) pewnie każdy. Jedni lepiej, drudzy gorzej. Jakie są więc wasze niezawodne sposoby na zorganizowanie dzieciom czasu w podróży?

Podzielcie się swoimi trickami na zajęcie dziecka w podróży w komentarzu pod tekstem.

1 Opinia

  1. Podróż z dzieckiem najlepiej urozmaicić płytą z jego piosenkami (albo swoimi ulubionymi, niech się maluch uczy), które można na głos śpiewać całą rodziną, polecam! Majka Jeżowska, Małe WuWu i pierwsza płyta Natalii Kukulskiej zawsze na propsie:P

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here