Lean management w rodzinie i codziennym wychowaniu dziecka

0
1497

Czy należysz do grona tych rodziców, którym czasem brakuje sił na ciągłe upominanie o posprzątanie rozrzuconych zabawek? Czy czujesz, że Twoje dzieci mogłyby bardziej się zaangażować w domowe obowiązki, ucząc się ich, a jednocześnie odciążając Ciebie? Czy poranne wstawanie i przygotowywanie się do wyjścia do przedszkola lub szkoły trwa Twoim zdaniem zbyt długo, a dzieci przy tym zbytnio korzystają z Twojej pomocy? Czy z takiej sytuacji jest w ogóle wyjście, czy też rodzic musi się pogodzić z tym, że często jest przemęczony?

Na szczęście odpowiedź na to ostatnie pytanie jest przecząca!

Lean management w wychowaniu dzieci
Lean management w wychowaniu dzieci

Jeśli szukasz poprawy nie tylko w utrzymywaniu porządku w domu, ale także w komunikacji w rodzinie, we współdziałaniu i wspólnym rozwiązywaniu problemów, to warto sięgnąć po… metodę zarządzania stosowaną w biznesie.

Znana jest od lat.

Wypróbowana w wielu dziedzinach.

Oferuje mnóstwo praktycznych, a przy tym ciekawych i skutecznych rozwiązań. Dlatego dziś proponujemy kilka sposobów na wykorzystanie lean management w parentingu.

Tak właśnie!

Czym w ogóle jest lean management?

Lean (ang. szczupły) management to metoda zarządzania, która powstała w Japonii. Opiera się przede wszystkim na unikaniu marnotrawstwa i dążeniu do doskonałości (jap. kaizen) przy użyciu dostępnych nam środków.

Lean management to także zestaw wielu sposobów i narzędzi, dzięki którym (odpowiednio dostosowując je do dziedziny i potrzeb) możemy uzyskać pożądane rezultaty.

Jakich korzyści można się spodziewać po zastosowaniu sposobów lean management w rodzicielstwie?

Można by się spodziewać, że metoda zarządzania będzie się skupiać przede wszystkim na tym, by w jak najszybszym czasie uzyskać jak największe profity.

Jednak nie tutaj!

Metoda lean management, zgodnie z kaizen, zakłada, że codzienne „małe kroki” ku doskonałości dają lepsze rezultaty niż rzadkie, gruntowne zmiany.

Ponadto, skupia się ona nie tylko na praktycznych aspektach zarządzania, ale także kładzie nacisk na jasną komunikację, współpracę i wspólne rozwiązywanie problemów.

Prawda, że brzmi jak rozsądna metoda wychowania?

Jakie więc efekty może przynieść nam wdrożenie metody lean w naszym domu?

 1. Poprawa komunikacji (między innymi poprzez stosowanie pomocy wizualnych, na przykład w postaci obrazków),
 2. Zmniejszenie ilości kłótni,
 3. Nauka odpowiedzialności,
 4. Ustanowienie wartości ważnych dla rodziny,
 5. Identyfikacja źródeł problemów,
 6. Zbliżenie się do siebie członków rodziny i zapewnienie sytuacji, w której każdy z nich będzie widziany i słuchany.
Lean management w rodzinie
Lean management w rodzinie

Lean management w praktyce w Twoim domu

Czy powyższe punkty brzmią zbyt pięknie, by mogły być możliwe do wypełnienia? Mamy tu dobrą wiadomość! Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych sposobów wdrożenia metody lean management w życie rodziny.

Są proste i skuteczne, a ich zastosowanie nie tylko nie przysporzy Wam dużo pracy, ale także będzie świetną okazją do wspólnego spędzenia kreatywnego i przyjemnego czasu.

Oto lista częstych problemów pojawiających się w niemal każdej rodzinie:

 1. Bałagan w pokoju,
 2. Niechęć dzieci do wykonywania prac domowych (i nie chodzi tu bynajmniej o te szkolne prace),
 3. Niechęć dzieci do pomocy w kuchni.
 4. Przedłużanie porannej i wieczornej toalety.

Jak im zaradzić?

Lean w rodzinie i bałagan w pokoju, czyli jak uniknąć marudzenia o posprzątanie

Jednym z narzędzi lean management jest tak zwane 5S, którego nazwa stanowi skrót od poszczególnych etapów tworzenia optymalnego miejsca pracy. Warto je zastosować także do organizacji pokoju dziecka. Dzięki temu będzie w nim porządek łatwy do utrzymania i wszystko zawsze będzie na swoim miejscu.

Jak wprowadzić zasady 5S do pokoju dziecka?

5S to skrót od pięciu zasad, które powinny nam przyświecać przy tworzeniu idealnie zorganizowanego miejsca pracy, a w tym przypadku – pokoju dziecka. Zasady te to sortowanie, systematyzacja, sprzątanie, standaryzacja i samodyscyplina.

Jak je wykorzystać?

 • Sortowanie. Przeglądamy wszystkie rzeczy znajdujące się w pokoju i ustalamy, czy któreś z nich można wyrzucić, przenieść do innego pomieszczenia lub schować w pawlaczu, a jeszcze inne zostawić jako potrzebne i podręczne.
 • Systematyzacja. W pokoju dziecka nigdy nie uda się utrzymać porządku, jeśli każda rzecz nie będzie miała swojego miejsca. Dlatego tutaj niezbędne będzie wyposażenie w pudełka oznaczone obrazkami na zabawki, przybory szkolne, gazety i tym podobne.
 • Sprzątanie. Nie wystarczy uporządkować pokój. Trzeba również zadbać o jego czystość. Wspólne ścieranie kurzu i mycie podłogi może być także dobrą zabawą!
 • Standaryzacja. Brzmi dość poważnie jak na sposób na sprzątanie pokoju dziecka, ale oznacza tylko to, by nie ustawać na jednokrotnym, gruntownym sprzątaniu. Wszystkie wspomniane powyżej czynności wykonujemy systematycznie – tylko tak uda nam się utrzymać porządek i czystość w pokoju przez cały czas.
 • Samodyscyplina, czyli nie osiadamy na laurach. Rzeczy cały czas nam przybywa, zmienia się ich przeznaczenie i w związku z tym będziemy potrzebować innych rozwiązań.

Jak wciągnąć dziecko w obowiązki domowe poprzez lean management w rodzicielstwie?

Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy: obowiązki domowe zwykle nie kojarzą się z przyjemnością. Jednak jeśli chcemy, by nasze dziecko w przyszłości umiało sobie z nimi poradzić (a także dzielić je z partnerem lub partnerką!), to trzeba wziąć się za ich przekazywanie. Dodajmy jeszcze, że „zautomatyzowane” wykonywanie obowiązków, to jest wyćwiczone latami, przychodzi nam z czasem o wiele łatwiej i szybciej.

Jak przekazać część domowych obowiązków dzieciom?

Przede wszystkim: ustalamy ich podział razem. Często okazuje się, że dzieci chętnie wezmą na siebie obowiązek wynoszenia śmieci czy wieszania prania, jeśli będą wiedziały, że podział obowiązków jest sprawiedliwy i że następnym razem ktoś inny wykona to zadanie.

Ponadto: Przygotowujemy tabelki z rozpiskami kto, co i kiedy robi.

I po trzecie w końcu: przekazujemy odpowiedzialność za pilnowanie swojej kolejki poszczególnym członkom rodziny.

Pomoc w kuchni i lean w parentingu, czyli jak zachęcić dzieci do wspólnego (albo i samodzielnego) gotowania

Dlaczego niektóre dzieci rwą się do gotowania i nie przejmują się nieudanymi eksperymentami, podczas gdy inne unikają garnków i talerzy jak ognia? Czy to tylko kwestia indywidualnych uzdolnień?

Niezupełnie.

Te dzieci, które chętnie pomagają w kuchni, często od najmłodszych lat spędzają w niej czas z dorosłymi. Dzięki temu dokładnie wiedzą, co gdzie się znajduje i do czego służy.

I tu właśnie leży klucz do tajemniczego świata kulinarnych wyczynów.

Lean management w zabawie
Lean management w zabawie

W jaki sposób zachęcić dziecko do gotowania?

Przede wszystkim podpiszmy wszystkie produkty, jakie mamy w szafkach. Najlepiej, jeśli dziecko nam w tym pomoże (o ile jest już na tyle duże). Kolejnym sposobem jest – podobnie jak w przypadku pokoju – znalezienie na wszystko miejsca. Jeśli część kuchennych przyrządów będzie się znajdować w szufladzie, część w szafce, a jeszcze inna część w naczyniu na blacie, dla dziecka może to być zbyt frustrujące.

Dla wszystkich tych, którzy zafascynowali się możliwościami jakie daje lean management proponujemy wizytę na stronie smartlean.pl/lean-management, która w jasny sposób omawia tematy związane właśnie z wykorzystaniem lean management w praktyce.

Poranna i wieczorna toaleta i częsty koszmar rodziców

Wielu rodziców skarży się na ten sam problem: dzieci rano i wieczorem przedłużają w nieskończoność przygotowania do wyjścia (lub do snu). Niekiedy jest to wynikiem zmęczenia czy niewyspania. Jednak przede wszystkim – zwłaszcza maluchy – nie potrafią zapamiętać, jakie czynności po kolei mają wykonywać. Dlatego też doskonałym (i sprawdzonym przez nas! Polecamy!) sposobem na zaradzenie temu problemowi jest wspólne ustalenie listy, na której napiszemy lub narysujemy, jakie poszczególne czynności wykonujemy jedna po drugiej.

Czekamy na Wasze opinie i sposoby na radzenie sobie z „rodzinnym” zarządzaniem czasem i bałaganem, który powstaje w wyniku zabaw dziecka.

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here