Ochronny kask do nauki chodzenia dla niemowląt / Jaki wybrać? Który będzie najlepszy? Ranking, opinie i cena

0
3254

Kask do nauki chodzenia dla dzieci, odkąd wszedł na nasz rynek, spotyka się ze skrajnymi opiniami (jak zresztą każda nowinka dotycząca ułatwień w życiu rodziców i dzieci). Z jednej strony podkreśla się znaczenie bezpieczeństwa dzieci, a jak wiadomo, w czasie raczkowania i nauki chodzenia o wszelkie zderzenia z meblami, upadki i guzy nietrudno.

Przeciwnicy kasków dla niemowląt twierdzą jednak, że jest on niepotrzebny, a nawet szkodliwy.

Prawda jak zwykle leży pośrodku.

Kask ochronny do nauki chodzenia dla niemowląt
Jaki kask ochronny do nauki chodzenia dla niemowląt? Porównaj opinie i ceny!

Kask ochronny, stosowany z umiarem, w sytuacjach, w których dziecko najbardziej byłoby narażone na upadek czy uderzenie lub też wtedy, gdy wiemy, że nie zdążymy podbiec czy podejść, by zamortyzować wywrotkę, taki kask jest wybawieniem dla zabieganych rodziców.

I choć nazwa „kask” kojarzy się z ciężkim, masywnym akcesorium, warto wiedzieć, że kask dla dzieci jest bardzo lekki, wygodny i przewiewny. A przy tym zapewnia ochronę delikatnej główki, osłaniając przede wszystkim ciemiączko.

Ranking ochronnych kasków do nauki chodzenia. Porównaj ceny:

Kiedy dziecko jest gotowe do stawiania pierwszych kroków?

Kask do nauki chodzenia
Kask do nauki chodzenia Chicco
Jedną z najważniejszych zasad wspierania dziecka w stawianiu pierwszych kroków jest zachowanie żelaznej cierpliwości. Każdy maluch staje na nóżki wtedy, gdy jest na to gotowy, a nasze usilne zachęty, czy (co gorsza) jakiekolwiek przyspieszanie chodzenia i okazywanie zniecierpliwienia mogą przynieść odwrotny skutek.

Zanim dziecko zacznie chodzić, zdobywa wiele umiejętności, które go do tego przygotowują: turla się z jednego boku na drugi, przekręca się z brzuszka na plecy, pełza i raczkuje (choć nie zawsze).

Moment, w którym maluszek staje na nóżki i stawia pierwsze kroki, uzależniony jest od odpowiedniego stwardnienia tkanki kostnej, wykształcenia się mięśni wspierających kręgosłup oraz gotowości zmysłu równowagi.

Naszym zadaniem jest tylko wspierać dziecko w jego próbach i zapewnienie mu bezpieczeństwa.

Do czego służy kask ochronny dla dziecka?

W naukę chodzenia wpisane są siniaki, guzy i upadki. Kask do nauki chodzenia powstał właśnie z myślą o tym, by chronić dzieci przed takimi urazami.

Ochronne kaski dla dzieci przeznaczone są zwykle dla dzieci w wieku od 6., 7. lub 8. miesiąca życia (w zależności od producenta i modelu). Najczęściej służą one aż do ukończenia przez dziecko dwóch lat. Jak widać, kask ochronny może służyć także raczkującym dzieciom, które przecież także narażone są na uderzenia, choć zapewne w mniejszym stopniu niż w czasie nauki chodzenia. Kaski do raczkowania i chodzenia dla dzieci chronią głowę w trakcie uderzeń czy upadków.

Dzięki nim zaoszczędzimy dziecku wielu guzów i poważniejszych urazów główki.

Budowa kasku do nauki chodzenia

Kaski do nauki chodzenia zostały tak skonstruowane, by chronić te części głowy, które są najbardziej narażone na urazy, a także te, które są najdelikatniejsze. Pośrodku kasku, od czoła do tyłu główki, przebiega grubszy pasek chroniący ciemiączko. Wszystkie paski są miękkie i delikatne i nie wywierają szkodliwego nacisku na wrażliwą główkę malucha. Pomiędzy paskami znajdują się otwory wentylacyjne, które zapewniają odpowiedni przepływ powietrza i zapobiegają przegrzaniu się. Niektóre modele wyposażone są w system kanalików 3D, które zapewniają lepsze odparowywanie potu i większą przewiewność. Kask zapinany jest pod brodą przy pomocy rzepu, a długość paska można regulować.

Kaski ochronne do nauki raczkowania i chodzenia są bardzo lekkie – ich waga to około 100 g.

Najlepszy ochronny kask do nauki chodzenia

Materiały z jakich zrobiony jest ochronny kask dla niemowląt

Dobre kaski dla niemowląt wykonane są z materiałów, które z jednej strony zapewniają przewiewność, a z drugiej – ochronę. Stosuje się tu najczęściej bawełnę (wewnętrzna podszewka), nylon, spandex, a także piankę polietylenową o wysokiej gęstości.

Wielkość kasków dla dzieci do nauki chodzenia

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kaski dla dzieci przeznaczone są dla dzieci od 6., 7. lub 8. miesiąca życia do 2 lat. Będą więc pasowały najczęściej na główkę o obwodzie od 40 do 52 cm.

Opinie o kaskach do nauki chodzenia

Kaski do nauki chodzenia dla dziecka są przedmiotem wielu dyskusji, podobnie zresztą jak kojce czy chodziki. Przeciwnicy takich akcesoriów twierdzą, iż dzieci nie uczą się wyciągania odpowiednich wniosków po upadkach i w ten sposób pozbawione są możliwości unikania ich w przyszłości. Z kolei propagatorzy stosowania kasków ochronnych do nauki chodzenia wskazują (zupełnie słusznie) na fakt, że nie zakłada się takiego kasku dziecku na cały dzień. Doskonale jednak sprawdza się on w sytuacji, gdy musimy zająć się swoimi obowiązkami i nie możemy przez cały czas asekurować stawiającego pierwsze kroki lub raczkującego malucha.

Taki kask jest też niezastąpiony w nowym otoczeniu, w którym nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszelkich potknięć czy upadków maluszka. Podobnie więc jak w przypadku chodzików czy kojców, cały szkopuł korzystania z nich leży w zdrowym rozsądku. Stosowane w wyjątkowych okolicznościach, dla zapewnienia większego bezpieczeństwa, są niezastąpione. Wykorzystywane całymi dniami – z pewnością nie.

Bezpieczna nauka raczkowania i chodzenia

Gdy nasze dziecko zaczyna raczkować lub też stawiać pierwsze kroki, zaczynamy dostosowywać do jego bezpieczeństwa cały dom. Dobrze wiemy, że założenie ochronnego kasku nie załatwi całej sprawy.

Jakie więc środki ostrożności warto jeszcze podjąć?

  1. Usuwamy spoza zasięgu rączek dziecka wszelkie niebezpieczne i drobne przedmioty oraz kable,
  2. Zabezpieczamy gniazdka,
  3. Nakładamy na kanty mebli specjalne osłonki,
  4. Zdejmujemy ze stołów i stolików długie serwety,
  5. Stosujemy blokady do szafek i szuflad.

Dodajmy tu jednak, że nic nie zastąpi stałego nadzoru. Małe dzieci są bardzo ciekawskie, a przy tym pomysłowe, a nie zdając sobie sprawy z żadnych niebezpieczeństw, mogą zrobić sobie krzywdę mimo tego, że – jak sądziliśmy – pomyśleliśmy o wszystkim.

Kask dla niemowląt do nauki chodzenia
Kask dla niemowląt do nauki chodzenia / Sprawdź nasz ranking!

Producenci kasków ochronnych do nauki chodzenia

Kaski ochronne dla dzieci do nauki chodzenia znajdziemy w ofercie takich producentów jak Chicco, Safehead, OK Baby,Thudguard czy KioKids.

Cena kasków do nauki chodzenia

Cena kasków dla dzieci jest bardzo zróżnicowana. Najtańszy model kupimy za 30 złotych, natomiast najdroższy – za około 170 złotych.

Kaski do nauki chodzenia – Wasze opinie

Nic tak nie pomaga w wyborze akcesorium dla dzieci, jak opinie innych rodziców. Jeśli macie jakiekolwiek doświadczenia na temat kasków do nauki chodzenia lub też chcecie się podzielić swoją opinią na ich temat, zapraszamy do komentowania!

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here