„Jak często karmić noworodka?” – to jedno z pierwszych pytań, jakie pojawiają się u świeżo upieczonych rodziców.
Choć wydawać by się mogło, że tak podstawowa rzecz jak karmienie noworodka, powinna być jasno określona, życie nas w tym względzie nie rozpieszcza.
„Musisz karmić na żądanie”,
„Ja karmiłam co 3 godziny, nawet jak płakało”,
„Trzeba dziecko w nocy budzić na karmienie”
To tylko kilka z „dobrych rad”, jakie można usłyszeć od życzliwych krewnych czy koleżanek, które jak twierdzą, wiedzą najlepiej.
Kogo słuchać i jak odnaleźć się w tym ogromie (sprzecznych najczęściej ze sobą) wskazówek?
Jeśli nie jesteś pewna, jak często karmić maleństwo, zapytaj lekarza lub położną, ale pozwól przede wszystkim dopuścić do głosu swoją intuicję. Sama zobaczysz (i usłyszysz – tak tak, matki to potrafią!), kiedy dziecko jest głodne.
Rozumiemy jednak, że można czuć się niepewnie i bać się: „może robię coś nie tak?”. Dlatego podajemy kilka wskazówek mówiących o tym, co ile godzin karmić noworodka i na co zwrócić uwagę jeśli chodzi o karmienie piersią. Jeśli Twoje dziecko nie odbiega znacznie od zaleceń, przybiera prawidłowo na wadze i nie cierpi na żadne dolegliwości, możesz być spokojna – wszystko jest w porządku.
Ile pokarmu potrzebuje noworodek?
Jak sprawdzić, czy dziecko je wystarczającą ilość pokarmu?
Kiedy karmimy piersią, nie musimy przejmować się tym, czy dziecko zjadło odpowiednią ilość pokarmu. Jeśli jest zdrowe i prawidłowo ssie, to znaczy, że je dokładnie tyle, ile mu potrzeba. Inaczej mają się sprawy, gdy karmimy malucha mlekiem modyfikowanym. W takim przypadku sumujemy ilości wypitego w ciągu doby mleka.
Przejdźmy teraz do sedna sprawy.
Jak często karmić noworodka karmionego piersią?
Karmienie piersią a karmienie mieszane.
To jest ważny temat!
Jak często karmić noworodka mlekiem modyfikowanym?
Mleko modyfikowane to pokarm, który trawiony jest wolniej niż naturalne i zdrowe mleko matki. Dlatego też dzieci na karmieniu mieszanym („na mieszance”) jedzą rzadziej. Zwykle zaleca się karmienie do 7 razy na dobę. Jedna porcja (maksymalna) to najczęściej trzy lub cztery miarki mleka rozpuszczone w 100 – 130 ml wody.
I jeszcze jedno:
Kiedy wprowadza się karmienie mieszane?
Uważa się, że karmienie mieszane wymaga od rodziców największego wysiłku mentalnego jak i finansowego ponieważ wymaga kupna mleka zmodyfikowanego jak i butelki dla dzieci. Zwykle podejmują go oni wtedy, gdy jest to wskazane ze względów zdrowotnych lub też wtedy, gdy mama musi przerwać na jakiś czas karmienie piersią. Rodzicom takim zależy jednocześnie na tym, by dziecko otrzymało tyle mleka matki, ile to tylko możliwe.
Pamiętaj, że najlepsze co możesz dziecku dać na początku jego istnienia to naturalne mleko wprost z Twojej piersi. Żadne sztuczne, modyfikowane mleko nie zastąpi matki natury Twojemu noworodkowi!
Oto kilka przykładów sytuacji, w których karmienie mieszane (dokarmianie noworodka) może być konieczne:
- Organizm matki produkuje zbyt mało pokarmu, a dziecko wolno przybiera na wadze,
- Dziecko nieprawidłowo ssie pierś (na przykład dlatego, że jest zbyt słabe lub ma wadę anatomiczną),
- Mama wraca do pracy i nie będzie miała możliwości odciągania pokarmu,
- Mama musi na jakiś czas wyjechać.
Jak często karmić noworodka w karmieniu mieszanym?
W karmieniu mieszanym, podobnie jak w dwóch pozostałych rodzajach karmienia, również obowiązuje zasada „zaleceń”, nie „reguł”. W tym wypadku dodatkowo ilość karmień będzie uzależniona od tego, ile posiłków będzie stanowiło mleko matki, a ile mleko modyfikowane. Przyjmuje się, że w karmieniu mieszanym noworodka karmi się co 2,5 do 3,5 godzin, czyli około 8 razy na dobę.
Pamiętaj jednak, że idąc za radą Ministerstwa Zdrowia nie musisz wprowadzać pokarmu mieszanego po 6 miesiącu życia dziecka. Twój naturalny pokarm wciąż jest w pełni wartościowy.
Mamy dla Was jeszcze jedną małą niespodziankę. Na poniższym filmie dowiecie się jakie są oznaki prawidłowego i efektywnego karmienia piersią:
Jak dzidziuś już trochę podrośnie i zacznie samodzielnie siedzieć to warto wtedy zainwestować w dobre drewniane krzesełko do karmienia, które ułatwi proces nauki samodzielnego jedzenia przez dziecko.
Na koniec jeszcze:
Dajcie proszę znać o Waszych opiniach w komentarzach jak u Was wyglądało lub ciągle wygląda karmienie piersią Waszego noworodka. Jak podchodzicie do karmienia mieszanego mlekiem modyfikowanym z butelki. Jesteśmy bardzo ciekawy. Im więcej opinii na ten temat tym lepiej. Jak często karmicie, jak długo to trwa i ile dziecko potrafi zjeść?
Prawda z tym karmieniem piersią, że najlepsze. U mnie w szpitalu, jak byłam na porodówce, to był „szał” na karmienie piersią – codziennie przychodziła kobieta z poradni laktacyjnej. Była niestety tak namolna i wpieprzała się ze wszystkim, że jedna mama ją wyprosiła (czemu się nie dziwię, bo była okropna:D A karmienie noworodka przede wszystkim musi odbywać się w spokoju:P
Najgorsza rada, jaką usłyszałam (i do której na szczęście się nie zastosowałam), to: odciągać pokarm po każdym karmieniu (że niby będzie go więcej – ale po co ja się pytam? Żeby był nawał? Ile tego mleka dla noworodka? 😛 Tyle, ile mały wypije, tyle się wyprodukuje
No, ja właśnie miałam taki dylemat, czy budzić noworodka na karmienie.W końcu nie budziłam, byłam wyspana i wszyscy byli zadowoleni;P
Jeja, wcześniej nigdy się nie zastanawiałam, ile zjada noworodek, bo pierwsze dziecko ssało jak szkolone:P A teraz ledwo co, po miesiącu, udało się mojej małej załapać cyca:P A wcześniej, to butelka, to próby karmienia.
Wydaje mi się, że to, ile mleka wypija noworodek, jest ważne (i możliwe do sprawdzenia) tylko wtedy, gdy dziecko jest karmione sztucznym mlekiem albo w karmieniu mieszanym. A tak, to jak to stwierdzić??? 🙂