Ile powinien spać noworodek

2
951

W pierwszym miesiącu życia organizm człowieka rozwija się błyskawicznie i wszelkie zmiany w nim zachodzące mogą następować dosłownie z dnia na dzień. Dlatego też – zanim wpadniemy w panikę i uznamy się za złych rodziców bo „sen naszego dziecka jest jakiś dziwny…” – czasem warto poczekać i poobserwować sytuację. Może się okazać, że problem sam się rozwiąże lub… że to wcale nie był problem, a całkowita norma.

A więc:

Ile śpi noworodek?

Jak powiedzieliśmy we wstępie, mały organizm szybko się rozwija, dlatego trudno odpowiedzieć na szczegółowe pytania, jakie często zadają rodzice:

„ile śpi noworodek w pierwszych dniach życia?”, „ile śpi noworodek w 1 tygodniu życia?”, „ile śpi noworodek 2 tygodniowy?”, czy też „ile śpi noworodek 3 tygodniowy”.

Można natomiast powiedzieć, że noworodek do pierwszego miesiąca życia śpi około 16 – 20 godzin na dobę. Miesięczne dziecko zwykle przesypia w ciągu doby 14 godzin, jednak – nadal – dane te są orientacyjne.

Sen u noworodka

Sen u noworodka trwa zwykle od 40 minut do 3 godzin. Choć drzemki wydają się rozłożone w ciągu dnia przypadkowo, to ich pora jest ściśle związana z głodem. Wyznacza on rytm doby dziecka, która dzieli się na 3 fazy: głód, karmienie noworodka, trawienie. W pierwszym miesiącu życia dla małego organizmu rytm dnia i nocy nie ma większego znaczenia. Zdarzają się jednak maluszki, które potrafią już w pierwszych dniach życia przesypiać niemal całą noc (dziękuję Ci, córko, że jestem w gronie tych szczęśliwców). 😉

Ilość snu noworodków to temat, który – nomen omen – spędza sen z powiek rodziców. Jednak spotykają ich jeszcze inne problemy z tym związane.

Przyjrzyjmy się im bliżej.

Noworodek nie chce spać

Ilość godzin, jakie noworodek przesypia, może być uwarunkowana takimi czynnikami jak dojrzałość układu nerwowego, temperament dziecka, a także wielkość żołądka. Najwięcej ma tu jednak do powiedzenia układ hormonalny. Od tempa jego rozwoju zależy rytm snu i czuwania.

My, rodzice, jedynie możemy dziecku w tym towarzyszyć – z całą swoją miłością i cierpliwością, które w końcu – prędzej czy później – zostaną nagrodzone kolejnymi przespanymi nocami.

Co może zakłócić sen noworodka?

Wiadomo, przede wszystkim głód. Jednak nie jest to jedyny powód, dla którego nasz noworodek może się wybudzić.

Oto czynniki, które wciągamy na czarną listę:

 1. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura otoczenia,
 2. Zapchany nosek,
 3. Zbyt dużo wrażeń w ciągu dnia,
 4. Wysypka lub odparzenie,
 5. Uwierająca pieluszka lub ubranko,
 6. Pełna pielucha,
 7. Zaparcia,
 8. Hałas,
 9. Cisza (!),
 10. Ból,
 11. Choroba.

Jeśli noworodek mało śpi lub nie chce spać w nocy, może to również oznaczać, że otrzymał… zbyt małą porcję czułości w ciągu dnia.

Noworodek nie chce jeść, tylko śpi

Cieszymy się, gdy dziecko przesypia kilka godzin pod rząd, jednak jeśli śpi zbyt długo, zaczynamy odczuwać niepokój.

I słusznie.

Rozwijający się organizm potrzebuje regularnych dostaw składników odżywczych. Nie zawsze jednak sytuacja wymaga tego, by budzić malucha ze snu. Jeśli odpowiednio przybiera na wadze (150 – 200 g na tydzień), może pospać sobie nawet 5 godzin. Jeśli jednak jego masa nie wzrasta jak powinna, trzeba go obudzić po 4 godzinach i nakarmić.

Od kiedy noworodek przesypia całą noc?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektóre noworodki już w pierwszym miesiącu życia mogą spać w nocy kilka dobrych godzin, podczas gdy inne uczą się tego do roku, a nawet dwóch!

Uspokajamy – ten ostatni przypadek zdarza się bardzo rzadko. Większość dzieci przesypia całą noc już w 2 – 3 miesiącu życia.

Warto też pomyśleć o łóżeczku dostawnym do łóżka rodziców, które sprawi, że dziecko będzie spało blisko rodziców uspokajając i jednych i drugich.

Gdzie powinno spać dziecko?

Amerykańska Akademia (aha!) Pediatrów zaleca, by dziecko spało w swoim łóżeczku, w pokoju rodziców. W ten sposób zmniejsza się ryzyko wystąpienia syndromu nagłej śmierci łóżeczkowa noworodka (SIDS).

Ponad to:

Pokój, w którym śpi nasz maluszek, powinien być wywietrzony, a panująca w nim temperatura nie powinna przekroczyć 22ºC. Większość pediatrów zaleca też, by w pierwszych dniach po przyjściu ze szpitala unieść nieco łóżeczko w miejscu, gdzie dziecko ma główkę (na przykład podstawiając pod dwie nogi książki). Dzięki temu organizm malucha szybciej pozbędzie się resztek zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, pozostałej po porodzie.

2 OPINIE

 1. Właśnie, moja teściowa do mnie z dobrymi radami, że jak dziecko przesypia całą noc, to niedobrze i że mam budzić je w nocy. A po kiego się pytam? Słodko rano się budzi, jest zdrowy i wszyscy są zadowoleni, ale nie.Może mówiła tak złośliwie, żebym się czasem za bardzo nie wyspała;P 😉 Chyba sama wiem najlepiej, ile powinno spać moje dziecko:P

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here