Hulajnoga dla dzieci

6
3387

Hulajnoganieśmiertelny pojazd z dzieciństwa – przedmiot pożądania dzieci niemal w każdym wieku. Wygodny, szybki (ale nie za szybki), bezpieczny. W dodatku, zapewnia dużo ruchu i przyjemności, zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Zobaczmy, jakie rodzaje hulajnóg można spotkać w polskich sklepach oraz jak wybrać najlepszy model.
Zacznijmy jednak od podstaw.

Budowa hulajnogi

Hulajnoga zbudowana jest z kierownicy, której wysokość jest zwykle regulowana. U jej szczytu znajdują się uchwyty – najlepiej, gdy wykończone są specjalną, zapobiegającą odciskom, pianką. Dolna część kierownicy połączona jest z podestem. Na podeście przyklejona jest warstwa papieru ściernego, przeciwdziałającego przesuwaniu się stopy. Hulajnoga najczęściej ma dwa kółka, ale znajdziemy też modele z ich większą ilością – o tym za chwilę.

Hulajnoga dla dzieci
Hulajnoga dla dzieci / Jaką wybrać i kupić? Czy elektryczna będzie najlepsza? A może składana lub trójkołowa?

Jaką hulajnogę wybrać i kupić?

Stojąc przed takim dylematem, warto wiedzieć, jakie modele mamy do wyboru. Na naszym rynku znajdziemy zarówno hulajnogi klasyczne, jak i składane. Ponadto, możemy natknąć się na wersje dwu – , ale także trzy – i czterokołowe. Producenci zapewniają też modele balansowe, 2 w 1 (hulajnoga – rower), terenowe, miejskie i z napędem. Bardziej doświadczeni użytkownicy mogą się pokusić o hulajnogę wyczynową (freestyle).

Ranking hulajnóg dla dzieci. Porównaj ceny:

Najpierw zobaczmy hulajnogi dla dzieci:

Hulajnoga dla dwulatka i trzylatka

Już nawet takie maluchy mogą poruszać się przy pomocy hulajnogi. Dobrym wyborem będą tu modele plastikowe, z dwoma kółkami z przodu, lub też wspomniana wersja 2 w 1, rowerek biegowy w połączeniu z hulajnogą.

Hulajnoga dla 4 – i 5 – latka

Jeśli dziecko zaczyna w tym wieku jeździć na hulajnodze, wymienione powyżej modele sprawdzą się również i w tym przypadku. Jeśli jednak świetnie sobie radzi na hulajnodze trójkołowej, z pewnością można pokusić się już o wersję z dwoma kółkami.

Hulajnoga dla 6 – i 7 – latka

Dzieci w tym wieku bez trudu powinny poradzić sobie z dwukołową hulajnogą, także wykonaną z metalu. Uwaga! Kupienie modelu z większymi kółkami może być kuszące, jednak trzeba pamiętać, że im większe kółka, tym większą prędkość można będzie rozwinąć na hulajnodze!

Hulajnoga dla 8 –, 9 – i 10 – latka

Jeśli dziecko dobrze radzi sobie na „dziecięcych” hulajnogach, może już w tym wieku jeździć nawet na tych, które przeznaczone są dla dorosłych. Oczywiście, trzeba sprawdzić, czy wybrana hulajnoga jest odpowiednio regulowana.

Hulajnogi dziecięce
Hulajnoga trójkołowa jest dobra na początek ale jaką hulajnogę wybrać dla 2, 3, 4, 5 czy 6 latka? Dla chłopca i dziewczynki!

Teraz kilka słów o innych, już bardziej zaawansowanych hulajnogach:

Hulajnoga klasyczna

To pojazd, w którym kierownica i podest są ze sobą połączone na stałe. Ma dwa koła i może być wykonany z plastiku (dla młodszych dzieci) lub z metalu albo tworzyw sztucznych. Ten drugi rodzaj, choć cięższy, zapewnia większą zwrotność i szybkość.

Hulajnoga składana

To model podobny do wspomnianego powyżej. Różni się jednak tym, że kierownicę i podest można złożyć. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia transport hulajnogi, zwłaszcza w środkach komunikacji miejskiej. Poleca się go jednak większym dzieciom, które mają pewną wprawę i potrafią odpowiednio złożyć hulajnogę. Niedopilnowanie tego może grozić złożeniem się pojazdu w czasie jazdy.

Hulajnoga trzy – i czterokołowa

Zastosowanie w hulajnodze trzech lub nawet czterech kół zapewnia użytkownikowi znacznie większą równowagę i wygodę. Specyficzne ustawienie kółek wymusza właściwe balansowanie ciałem, które powoduje poruszanie się pojazdu. Takie hulajnogi dość szybko się rozpędzają i są zwrotne. Pojazdy trójkołowe mogą mieć dwa kółka z przodu (zalecane dla mniejszych dzieci) lub z tyłu. Modele czterokołowe doskonale sprawdzają się podczas dłuższych wyjazdów, nawet z bagażem.

Hulajnoga balansowa

Maluchy nabiorą wprawy w jeździe hulajnogą na modelach balansowych, które skręca się przez przechylenie kierownicy (w przeciwieństwie do innych modeli, w których kierownicę się skręca).

Hulajnoga rower

Pojazd 2 w 1. W prosty sposób zmieniamy hulajnogę w rowerek biegowy dla dziecka. To doskonałe rozwiązanie – dziecko ma dwa pojazdy, na których może ćwiczyć równowagę na różne sposoby.

Hulajnoga terenowa (turystyczna)

Hulajnoga, wbrew pozorom, może również świetnie sprawdzić się w terenie. Modele turystyczne są wytrzymałe i wygodne, ale też cięższe i mniej zwrotne. Pozwalają uzyskać dużą prędkość przy stosunkowo niewielkim wysiłku. Wyposażone są najczęściej w koła z kauczuku lub pompowane.

Hulajnoga miejska

Ciekawym rozwiązaniem jest tak zwana hulajnoga miejska. Wyróżniają ją duże (nawet 200 mm), pompowane koła. Można ją szybko złożyć (jak zapewniają producenci, w 1 sekundę!), a w razie potrzeby prowadzić w trybie trolley – jak walizkę na kółkach.

Hulajnoga z napędem

Hulajnogi z napędem wyposażone są w mały silnik, elektryczny lub spalinowy, który umożliwia osiągnięcie prędkości do 30 km/h. Oczywiście, takie pojazdy przeznaczone są dla starszych dzieci, nastolatków i dorosłych. Warto wiedzieć, że hulajnogi z napędem można wykorzystywać zarówno do jazdy z włączonym, jak i wyłączonym silnikiem. W tym drugim przypadku pojazd używamy tak, jak zwykłą hulajnogę. Hulajnogi elektryczne i spalinowe mogą mieć dodatkowo siodełko.

Hulajnoga wyczynowa

To pojazd, który z założenia narażony jest na agresywną jazdę, uderzenia i upadki. Dlatego też wzmacniany jest najczęściej włóknem węglowym, włóknem szklanym i kevlarem. Jeśli zamierzamy kupić taką hulajnogę, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem. Nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie i zdrowiu. To pojazd wytrzymały i trwały, ale także mniej zwrotny i komfortowy niż modele klasyczne.

Zobacz jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka:

Koła w hulajnodze

Miękkie koła, oznaczone symbolami 74A – 82A, mają dobrą przyczepność i zapewniają wysoki komfort jazdy. Nadają się dla początkujących, do rekreacyjnej, spokojnej jazdy. Koła średniotwarde, oznaczone symbolami 82A – 86A, najczęściej spotykane, stosowane są do jazdy po asfalcie. Natomiast koła twarde, oznaczone 86A – 100A, można stosować do wykonywania tricków na rampie. Są bardzo trwałe, ale jednocześnie dają małą przyczepność.

Czy wielkość kół ma znaczenie?

Małe kółka sprawdzą się w mieście, na twardej nawierzchni. Do wycieczek terenowych nadają się większe koła.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat kół?

Duże koła zapewniają duży komfort jazdy i większą prędkość, ale pojazd w nie wyposażony trudniej się prowadzi i jest on mniej zwrotny.

Ile kosztuje dobra hulajnoga dla dziecka?
Sprawdźmy!

Cena hulajnogi i ich producenci

Producenci hulajnóg to między innymi Oxelo, Micro, Razor, Scooter, MGP, Fliker, Slider, Spokey, Hudora i Puky. Najtańszą hulajnogę kupimy już za 50 złotych. Cena najdroższych może przekraczać 2000 złotych, przy czym modele z silnikiem mogą osiągać cenę nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi modelami w naszych rankingach. Znajdują się w nich hulajnogi cieszące się największą popularnością wśród użytkowników. Z łatwością można tu również porównać ceny i dane techniczne.

6 OPINIE

  1. Fajne są te hulajnogi elektryczne. Myślałam o takiej jako o środku transportu do szkoły i coraz bardziej się przekonuję. nie znalazłam jeszcze żadnej wiarygodnej opinii w internecie (same reklamy). Może tutaj ktoś mógłby się wypowiedzieć?

  2. Hulajnoga to świetny prezent dla każdego malucha. Jak tylko zrobi sie cieplej moje szkraby biorą hulajnogi i tyle było ich widać. Przynajmniej mają ruch, bo inaczej tylko przy komputerach by siedzieli. Świetny pomysł na prezent komunijny lub na dzień dziecka. Ja polecam gorąco.

  3. milenna, nie wiem, jak daleko ma twoje dziecko do szkoły, ale jak nie jest to 10 kilometrów, to polecam zwykłą hulajnogę – o wiele niższa cena, a przy okazji dzieciak się rusza. Moje obie córki jeżdżą do szkoły na hulajnogach (jak jest w miarę ciepło) i przynajmniej makówki mają przewietrzone i przed szkołą, i po szkole. No, ale mamy jakieś 2 km  Dostały na prezent na Komunię i w sumie od tego czasu hulajnogi są w użytku non stop – a to już 3 lata.

  4. Matko jedyna, ja pamiętam moją pierwszą hulajnogę i to była dopiero maszyna :-))) Teraz to najlepiej stać na czymś i samo jedzie. Niedługo te dzieciaki w ogóle nie będą się ruszać. Zwykła hulajnoga najlepsza!

  5. Obecnie trwają prace nad przepisami. Co ciekawe obecnie jazda hulajnogą elektryczną jest nielegalna. Polska marka VELEX zaproponowała dużą hulajnogę elektryczną z homologacją. Jest to według prawa motorower. Wymaga rejestracji

  6. Wśród kolegów mojego przedszkolaka hitem sa hulajnogi ze świecącymi kołami. Onijeżdzą na tych hulajnogach trójkołowych jeszcze, ale na dwa kółka tez takie robią. Jest to fajna opcja o zmierzchu – widoczność malucha wzrasta, światelka sa nisko wiec widac tez przeszkody na drodze wyboje i kamyczki do ominiecia. U nasz szał i furora.

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here