Foteliki samochodowe ISOFIX dla dzieci o wadze 9-36kg, 15-36kg, 9-25kg, 0-18kg i inne! Czy warto?

0
6905

Przewożenie dzieci w samochodzie wymaga zastosowania fotelika – co do tego nikt już chyba nie ma wątpliwości. Jak jednak odróżnić dobry fotelik od takiego, który jest gorszej jakości?

Czy cena jest tu decydująca? Czym się kierować podczas zakupów: wagą dziecka, czy też jego wzrostem?

I w końcu, czym różni się fotelik z ISOFIX od „zwykłego” fotelika?

Takie pytania, a także wiele innych, w naturalny sposób pojawiają się w czasie wybierania dobrego fotelika samochodowego dla dziecka. Dlatego dziś chcemy przybliżyć temat związany z fotelikiem z ISOFIX.

Zacznijmy jednak od początku.

Czym jest ISOFIX?

Foteliki samochodowe dla dzieci z Isofix Chicco
Foteliki samochodowe dla dzieci z Isofix Chicco
ISOFIX to skrót pochodzący od angielskiej nazwy International Organisation for Standardisation Fixture. To system zaczepów (elementów mocujących) zintegrowanych z fotelikiem i odpowiadających im uchwytów zamocowanych na stałe do samochodu.

Uchwyty te znajdują się pomiędzy siedziskiem a oparciem fotela.

Takie rozwiązanie pozwala na szybkie i łatwe zamontowanie fotelika. Cały montaż ułatwiają dodatkowo wkładki pilotujące wykonane z tworzywa. Jednak system ISOFIX ma znacznie więcej zalet.

O nich jednak za chwilę.

A teraz:

Fotelik samochodowy isofix
Jaki fotelik samochodowy isofix wybrać i kupić? 9-36kg, 15-36kg, 9-25kg, 0-18kg?

Dlaczego fotelik z ISOFIX?

Jak powiedzieliśmy, montaż fotelików z ISOFIX jest niezwykle prosty. Osoby, które są w posiadaniu starszego typu fotelików, montowanych przy pomocy pasów bezpieczeństwa znajdujących się na wyposażeniu samochodu, doskonale wiedzą, o czym mowa.

Większość z takich fotelików montuje się w niewygodny, skomplikowany, czaso – i pracochłonny sposób. W dodatku, w wielu z nich nie da się stwierdzić do końca, czy zostały zamocowane prawidłowo!

Problem ten zostaje całkowicie rozwiązany w fotelikach z ISOFIX.

Takie foteliki wypadają też korzystniej w próbach zderzeniowych.

Zobacz także jak wybrać fotelik dla 6 latka.

Ranking fotelików samochodowych z isofix. Porównaj ceny:

Od kiedy stosuje się ISOFIX?

Choć niektóre marki samochodów oferowały wcześniej modele wyposażone w ISOFIX, zakup odpowiedniego fotelika wiązał się z wydatkiem rzędu 1500 złotych.

Dopiero od 2004 w regulaminie ECE R 16 zatwierdzono znowelizowane przepisy dotyczące stosowania fotelików z ISOFIX. Mówiły one o obowiązku wyposażenia każdego nowo wyprodukowanego samochodu w system ISOFIX.

Przepisy te weszły jednak w życie dopiero w lutym 2006 roku i dotyczą oczywiście tylko modeli, które pojawiają się jako nowe. Według niektórych szacunków aż 60% samochodów jeżdżących po Europie wyposażonych jest już w system ISOFIX.

Foteliki isofix
Foteliki isofix / Sprawdź ceny w rankingu!

Dodatkowe zabezpieczenie

Z początku w systemie ISOFIX znajdowały się dwa punkty zaczepienia (to te, które znajdują się w samochodzie pomiędzy kanapą a oparciem).

Obecnie, zwiększając tym samym bezpieczeństwo, dodaje się trzeci punkt: górny pas Top Teter (TT) lub nogę stabilizującą.

Od 2013 roku wszystkie auta zawierające system ISOFIX muszą być wyposażone także w 2 dolne punkty zakotwiczenia oraz jeden górny. Siedzenia w samochodach zawierających system ISOFIX oznaczone są specjalnym logo lub etykietą.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej dodatkowym zabezpieczeniom fotelika z ISOFIX.

Top tether (TT) i noga stabilizująca w fotelikach z Isofix

Na tylnej kanapie lub na spodzie bagażnika znajduje się zaczep pasa Top Tether. Montaż TT polega na starannym wpięciu do zaczepu i silnym naciągnięciu pasa.

Z kolei nogę stabilizującą w systemie ISOFIX rozpiera się na podłodze samochodu. Jeśli montujemy fotelik z przodu, to będzie to miejsce pomiędzy przednim siedzeniem a deską rozdzielczą. Jeśli montujemy go z tyłu, to będzie to przestrzeń pomiędzy tylnym a przednim siedzeniem.

Uwaga! Jeśli montujemy nogę stabilizującą, trzeba się upewnić, że w podłodze samochodu nie ma schowka.

Rodzaje mocowań fotelików z bazą ISOFIX

Foteliki z bazą ISOFIX mogą mieć trzy różne typy mocowania:

 1. W fotelikach montowanych przodem do kierunku jazdy znajdziemy mocowanie uniwersalne, które zawiera trzy punkty zaczepienia.
 2. Mocowanie pół – uniwersalne zawierają foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy. W jego skład wchodzą 2 punkty zaczepienia oraz noga stabilizująca i pas do mocowania górnej części fotelika.
 3. Trzeci rodzaj mocowania fotelików wykorzystywany jest tylko w wybranych samochodach i tylko dla nich ich skuteczność została udowodniona.
fotelik samochodowy isofix
Fotelik samochodowy isofix. Który będzie najlepszy? Porównaj ceny i sprawdź opinie rodziców!

ISOFIX a i-Size

Obecnie w polskich przepisach funkcjonują dwa rodzaje standardów związanych z wielkością fotelików. Standard podający wagę odchodzi powoli do lamusa, natomiast coraz częściej bierze się pod uwagę nie wagę, a wysokość dziecka w doborze odpowiedniego fotelika.

Dokładne wytyczne co do i – Size określa europejski standard R 129 i dotyczy on właśnie fotelików z mocowaniem ISOFIX. Jak dotąd, obejmuje on dzieci w wieku do około 4 lat, czyli o wzroście do 105 cm. W planach jest tworzenie kolejnych regulacji, dotyczących starszych dzieci.

Producenci fotelików ISOFIX

Wśród popularnych producentów mających w swojej ofercie foteliki samochodowe z mocowaniem ISOFIX można wymienić między innymi takie marki jak Maxi – Cosi, Chicco, Cybex, Britax, Graco czy Caretero.

Ile kosztuje dobry fotelik samochodowy z isofix?

Sprawdźmy!

Cena fotelików z ISOFIX

Wśród fotelików z ISOFIX znajdziemy zarówno modele przeznaczone dla najmłodszych podróżników, montowane tyłem do kierunku jazdy, jak i większych (montowane przodem). Najstarsze dzieci, dla których foteliki są już za małe, powinny jeździć na siedziskach wyposażonych w mocowanie ISOFIX. Cena fotelików z ISOFIX jest bardzo zróżnicowana. Najtańsze, co zrozumiałe, są siedziska. Kupimy je już za nieco ponad 100 złotych (choć najczęściej kupuje się fotelik z możliwością rozmontowania go na siedzisko i oparcie – wówczas wykorzystujemy siedzisko aż do momentu, gdy dziecko osiągnie wzrost 150 cm). Cena najtańszych fotelików oscyluje wokół 200 złotych. Najdroższe mogą kosztować nawet 3000 złotych.

Foteliki samochodowe z isofixFoteliki samochodowe z isofix / Porównaj ceny: Ceneo
Skąpcu

Jaki fotelik z ISOFIX wybrać?

Na co zwrócić uwagę, wybierając fotelik z ISOFIX dla dziecka? Oto kilka wskazówek, czego szukać:

 • Wyprofilowanych podłokietników,
 • Regulacji wysokości zagłówka,
 • Regulacji pochylenia fotelika,
 • Wkładki redukcyjnej w przypadku fotelików przeznaczonych dla mniejszych dzieci,
 • Regulacja długości pasów bezpieczeństwa,
 • Przewiewnej tapicerki, którą można zdjąć i wyprać,
 • Osłon na pasy bezpieczeństwa,
 • W przypadku większych fotelików sprawdzamy, czy można je rozłożyć na oparcie i siedzisko.

Na koniec dodajmy, że foteliki z ISOFIX mogą również stanowić część zestawu wielofunkcyjnego zawierającego gondolę i spacerówkę wraz z stelażem.

Foteili z isofix produkowane są głównie dla dzieci o wadze 9-36kg, 15-36kg, 9-25kg, 0-18kg.

Opinie o fotelikach samochodowych z Isofix

W komentarzach znajdziecie opinie rodziców i recenzje związane z fotelikami samochodowymi montowanymi na Isofix. Czekamy także na Wasze opinie i recenzje ponieważ temat wyboru najlepszego fotelika z isofix nie jest łatwy więc opinie się z pewnością tutaj przydadzą każdemu kto taki wybór ma przed sobą.

Czy warto kupić fotelik samochodowy z isofix? Zobaczcie sami:

Warto zapoznać się też z publikacjami omawiającymi bezpieczeństwo i komfort dzieci przewożonych w fotelikach samochodowych.

Pamiętajcie liczymy na Wasze recenzje fotelików isofix i opinie o nich w komentarzach!

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here