Fotelik samochodowy dla 6 latka

0
1991

Fotelik samochodowy dla 6 latka to wybór, który spędza sen z powiek wielu rodziców. Kupując urządzenie do przewożenia dziecka, nie tylko zapewniamy mu wygodę w samochodzie, ale i dbamy o jego bezpieczeństwo.

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego na temat fotelików samochodowych dla 6 latka.

Fotelik samochodowy dla 6 latka – przepisy

Wielu rodziców uważa, że 6-letnie dziecko jest już zbyt duże, by jeździć w foteliku, jak również sama pociecha potrafi grymasić na ten temat. Okazuje się jednak, że prawnie mamy obowiązek wozić dziecko w foteliku do osiągnięcia przez nie wzrostu 150 cm. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dziecko przekroczy 135cm i żaden fotelik na rynku nie jest już dla niego odpowiedni wagowo. Sześciolatka możemy przewozić bez fotelika także jeśli na tylnej kanapie samochodu jest już dwoje dzieci w fotelikach i trzeci zwyczajnie się nie zmieści.

W każdej innej sytuacji za przewożenie 6 latka bez fotelika otrzymamy mandat.

Dlaczego warto kupić fotelik samochodowy dla 6 latka?

Kupując fotelik samochodowy dla 6 latka pamiętaj, że dziecko ma zupełnie inną budowę ciała niż dorosły i fotelik, który go podwyższa, zapewnia prawidłowy przebieg pasów samochodowych. Wiele fotelików posiada także system ochrony bocznej, który jeszcze lepiej zapewni bezpieczeństwo Twojemu dziecku.

Fotelik samochodowy dla 6 latka
Fotelik samochodowy dla 6 latka / Gdzie kupić najlepszy? Jaki wybrać? Opinie, ranking i cena

Jaki fotelik samochodowy dla 6 latka wybrać

Dziecko w wieku sześciu lat zazwyczaj osiąga wagę 16 do 25 kilogramów. Jaki więc fotelik wybrać dla 6 latka? Mamy kilka możliwości: tyłem do 25kg, przodem w kategorii wagowej 9-36kg i przodem w zakresie 15-36kg.

Fotelik tyłem do kierunku jazdy dla 6 latka

Fotelik RWF dla 6 latka sprawdzi się tylko u drobnych dzieci, którym daleko do osiągnięcia 25 kilogramów. Podróżowanie tyłem do kierunku jazdy jest najbezpieczniejszym sposobem przewożenia dzieci, dlatego jeśli Twój maluch wyrósł właśnie z fotelika RWF do 18kg, zastanów się nad tą opcją.

Fotelik 9-36kg dla 6 latka

Foteliki 9-36kg dla 6 latka są najbardziej uniwersalne. Dzięki różnego rodzaju wkładkom i regulacjom, ich konstrukcja pozwala dopasować fotelik do rozmiarów dziecka. Taki fotelik posiada jeszcze zazwyczaj uprząż wewnętrzną (własne pasy), którymi, w zależności od modelu, możemy zapinać dziecko do wagi 18 lub 25kg. Jest to ważne, ponieważ u drobnego dziecka nie zawsze da się poprawnie poprowadzić pasy samochodowe

Fotelik 15-36kg dla 6 latka

W przypadku fotelików 15-36kg dla 6 latka do przypięcia dziecka używamy już tylko pasów bezpieczeństwa, dlatego warto sprawdzić, czy przebiegają one prawidłowo. Fotelik 15-36kg, montowany przodem do kierunku jazdy, może nam posłużyć aż do 12 roku życia dziecka, dlatego nazywany jest fotelikiem ostatnim.

Jak wybrać fotelik samochodowy dla 6 latka?

Fotelik samochodowy dla 6 latka zazwyczaj jest ostatnim, który kupimy dla dziecka, a jednocześnie będzie nam służył najdłużej, dlatego warto poświęcić dużą uwagę, by go wybrać. Zwróćmy ją więc na:

  1. Sposób montażu,
  2. Dopasowanie do samochodu,
  3. Wyniki w testach zderzeniowych,
  4. Możliwość regulacji,
  5. Dodatkowe funkcje.

Montaż fotelika samochodowego dla 6 latka

Istnieją dwa sposoby montażu fotelika samochodowego dla 6 latka: za pomocą pasów bezpieczeństwa oraz przy pomocy systemu ISOFIX.

Fotelik samochodowy montowany pasami bezpieczeństwa jest najbardziej uniwersalny i pasuje do każdego samochodu, wyposażonego w trzypunktowy pas.

Fotelik samochodowy z ISOFIXem możemy zamontować tylko w samochodach wyposażonych w ten system. Jeśli posiadasz stosunkowo nowe auto (z ostatniego dziesięciolecia), to z pewnością ISOFIX się w nim znajdzie, natomiast w starszych samochodach może być różnie.

Złącza ISOFIX szukaj na tylnej kanapie, mniej-więcej tam, gdzie oparcie styka się z siedzeniem. Wygląda jak metalowa rurka i łatwo ją znaleźć, wypatrując rozcięć w tapicerce tylnej kanapy.

Fotelik samochodowy dla 6 latka: ISOFIX czy pasy? Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Na pewno montaż fotelika przy pomocy ISOFIX jest szybszy i łatwiejszy, co zwiększa prawdopodobieństwo zamontowania go poprawnie, a przez to poprawia bezpieczeństwo dziecka.

Dopasowanie fotelika dla 6 latka do samochodu

Fotelik samochodowy dla 6 latka musi pasować nie tylko do dziecka, ale i do naszego auta. Choć większość fotelików jest raczej uniwersalna, to kłopotliwe mogą się okazać szczególnie pochyłe kanapy lub samochody, w których z tyłu jest mało miejsca – trzeba pamiętać, że nawet fotelik dla 6 latka przodem do kierunku jazdy musi znajdować się w dużej odległości od przedniego siedzenia, by w razie wypadku dziecko w nic nie uderzyło.

Fotelik samochodowy dla 6 latka a testy zderzeniowe

Wszystkie foteliki samochodowe dla 6 latka przechodzą podstawowe testy zderzeniowe, nim zostaną wypuszczone na rynek, ponieważ muszą posiadać europejską homologację. My doradzamy jednak, aby sprawdzić też ocenę fotelika dla 6 latka w niezależnych testach ADAC, a w przypadku fotelika tyłem do kierunku jazdy – także obecność lub nie Testu Plus, przeprowadzanego w Szwecji.

Fotelik dla 6 latka
Fotelik dla 6 latka / Jaki wybrać? Cena, opinie i ranking fotelików dla 6 latków

Możliwość regulacji fotelika samochodowego dla 6 latka

Jak już wspomnieliśmy, dobry fotelik samochodowy dla 6 latka będzie tym, który zostanie z nami najdłużej, dlatego warto zadbać, by miał duże możliwości regulacji do wzrostu i rozmiarów dziecka. Chodzi szczególnie o wysokość zagłówka czy pochylenia oparcia, aby prawidłowo przylegało do tylnej kanapy. Dobrze wyregulowany fotelik samochodowy dla 6 latka sprawi, że pasy bezpieczeństwa będą przylegać poprawnie, a dziecko wyjdzie z wypadku bez szwanku.

Dodatkowe funkcje w foteliku samochodowym dla 6 latka

Niektóre foteliki samochodowe dla 6-latków wyposażone są w szereg dodatkowych funkcji:

  • Funkcja spania
  • Dodatkowa ochrona boczna
  • Wygodne podłokietniki
  • Tapicerka umożliwiająca cyrkulację powietrza
  • Świetlne i dźwiękowe sygnały poprawnego montażu.

Ceny fotelików samochodowych dla 6 latka

Cena fotelika samochodowego dla 6 latka może być bardzo zróżnicowana, zależnie od jakości, ilości testów zderzeniowych i dodatkowych funkcji. Planując domowy budżet, musimy przeznaczyć na taki zakup od 200 złotych za podstawowe modele, posiadające tylko homologację do 2500 złotych za najbardziej zaawansowane modele. Bezpieczny, dobry fotelik samochodowy dla 6 latka kupimy zazwyczaj w cenie do 1000 zł.

Gdzie kupić fotelik samochodowy dla 6 latka?

Dobre foteliki samochodowe dla 6-latków oferują między innymi firmy: Axkid, Takata, Maxi-Cosi, BeSafe, Cybex i inne.

Opinie o fotelikach samochodowych dla 6-latków

Kupując fotelik samochodowy dla 6 latka, warto zasięgnąć opinii innych rodziców oraz ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa. A Ty, jakie masz doświadczenia z przewożeniem 6 latka w samochodzie? Podziel się z nami swoją opinią w sekcji komentarzy.

Fotelik samochodowy dla 6 latka – Ranking najlepszych

Wybór właściwego fotelika samochodowego dla 6 latka, jest niezwykle ważny, a przy tym wydaje się trudny. Aby Ci pomóc, przygotowaliśmy ranking najchętniej kupowanych modeli.

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here