Druk 3D w służbie dzieciom czyli zabawki drukowane w 3D

0
1355

Czy to możliwe, że druk 3D, który jeszcze dosłownie kilka lat temu podziwialiśmy jedynie na ekranach telewizorów i komputerów, obecnie jest wykorzystywany powszechnie? Czy to możliwe, że przedmioty 3D można tworzyć przy użyciu domowych drukarek 3D, których cena nie jest tak wysoka, jak mogłoby się zdawać?

Choć druk 3D wydaje się wciąż technologią przyszłości, trzeba wiedzieć, że w rzeczywistości jest on już stosowany w wielu dziedzinach przemysłu, a w tym w przemyśle zabawkarskim. Jednak jego stosowanie nie ogranicza się do tworzenia zabawek, gier czy figurek.

Może mieć też znaczny wpływ na zdrowie dzieci.

Zabawki drukowane w 3D
Zabawki drukowane w 3D

Na czym polega druk 3D?

Drukowanie 3D to metoda produkcji, która wymaga w pierwszym etapie stworzenia modelu w postaci cyfrowej. Drukarka 3D sczytuje dane i na ich podstawie rozpoczyna drukowanie.

Polega ono na tworzeniu modelu przestrzennego warstwa po warstwie.

Dodajmy przy tym, że im cieńsze będą poszczególne warstwy, tym wydruk będzie miał lepszą jakość, czyli po prostu będzie lepiej wyglądał. Dla porównania, tradycyjne metody produkcji polegają na odrzucaniu z materiału zbędnych części, w wyniku czego powstaje pożądany obiekt.

Jak łatwo wywnioskować, w drukowaniu 3D będzie o wiele mniej odpadów (szacuje się, że nawet do 95%), a co za tym idzie – jet ono o wiele tańsze.

Jednak to nie jedyna jego zaleta.

Zalety druku 3D (nie tylko w przemyśle zabawkarskim)

Druk 3D pozwala na tworzenie zindywidualizowanych przedmiotów w niewielkich seriach lub też nawet w pojedynczych sztukach. Umożliwia drukowanie obiektów o skomplikowanych kształtach.

Dzięki niemu można też produkować makiety i prototypy i to nie tylko w przemyśle zabawkarskim.

Korzystają z niego także (a nawet przede wszystkim) motoryzacja, czy też przemysł lotniczy.

Druk 3D w zabawkach

W druku 3D materiałem najczęściej stosowanym jest plastik. Nic więc dziwnego, że przemysł zabawkarski znalazł tu dla siebie nowe możliwości.

Drukowanie 3D pozwala na wprowadzenie w życie nawet najbardziej szalonych pomysłów (czytaj: trudnych do wykonania metodą tradycyjną kształtów).

Co więcej, prototypy mogą powstawać w formie, którą o wiele łatwiej ocenić niż widząc tylko wydruk, czy nawet oglądając model 3D na ekranie komputera. Dzięki temu już na etapie tworzenia pierwszych modeli udaje się znaleźć ewentualne niedociągnięcia, błędy i zagrożenia wynikające z użytkowania.

Niektórzy producenci tworzą prototypy zabawek, którymi pod kontrolą dorosłych bawią się dzieci, testując między innymi ich:

  1. funkcjonalność,
  2. trwałość,
  3. bezpieczeństwo oraz
  4. dostosowanie do wieku.
Zabawki 3D
Zabawki 3D

Personalizowane zabawki 3D

Tradycyjne metody produkcji wymagają tworzenia odpowiednio dużej ilości obiektów, ponieważ idzie za tym uruchomienie całej linii produkcyjnej. W przypadku drukowania 3D nie ma takiej konieczności.

Przedmioty, jak powiedzieliśmy, mogą powstawać pojedynczo lub w małych seriach.

Dzięki temu istnieje możliwość tworzenia spersonalizowanych zabawek, robionych na zamówienie, a przy tym także bardziej skomplikowanych i w krótszym czasie. Do tego – w stosunkowo niskiej cenie!

Otwarta fabryka zabawek

Drukowanie 3D to także szansa na otwarcie się na kreatywność projektantów (także dzieci!). Na przykład LEGO i HASBRO zachęcają do dostarczania projektów 3D, by następnie tworzyć na ich podstawie gotowe zabawki.

Druk 3D i zdrowie dzieci

W tym miejscu nie można pominąć faktu, iż druk 3D doskonale sprawdza się w służbie zdrowiu dzieci. Dzięki tej metodzie powstają między innymi ortezy dla dzieci i protezy rąk. Co ciekawe, są nie tylko doskonałe pod względem estetycznym, ale także o wiele tańsze w wykonaniu niż protezy wykonywane tradycyjnie.

Wydrukuj mi zabawkę, czyli domowa drukarka 3D

Pasjonaci druku 3D mogą także tworzyć swoje własne obiekty na drukarkach domowych! (Dlaczego tylko fascynaci? Drukarki takie w większości sprzedawane są w częściach i trzeba złożyć je samodzielnie. Ponadto, od umiejętności i doświadczenia użytkownika w dużej mierze zależy jakość tworzonych obiektów, dlatego wymaga to dość dużego zaangażowania, na które zwykle stać właśnie pasjonatów).

Ci, którzy odważą się zgłębić tajniki druku 3D, zostaną sowicie nagrodzeni.

Czyż stworzenie własnoręcznie zabawki dla dziecka lub też wydrukowanie części do ulubionej zabawki, która właśnie się popsuła, nie jest dostateczną nagrodą za godziny spędzane na składaniu urządzenia i doskonaleniu jego obsługi?

Drukarki 3D a zabawki
Drukarki 3D a zabawki

Jak drukować zabawki 3D?

Na stronach takich jak thingiverse.com, shapeways.com i myminifactory.com można znaleźć programy służące do samodzielnego projektowania własnych modeli zabawek, ale także gotowe projekty do wydruku a na stronie polskiego producenta drukarek 3D omni3d.pl/drukarki-3D poczytacie o zastosowaniu przemysłowego druku 3D w codziennym życiu.

Jeśli więc chcemy wyprodukować we własnym domu na przykład zabawki sportowe, długopis do rysowania 3D, samochodziki wyścigowe, figurki, czy też puzzle lub nietypowe instrumenty, to właśnie tam warto skierować swoje pierwsze kroki.

Drukarki 3D dla dzieci

Warto wiedzieć, że w sklepach dostępne są także drukarki 3D dla dzieci, które pozwalają na samodzielne tworzenie obiektów.

Trudno sobie wyobrazić lepszą „zabawkę edukacyjną”!

Nie tylko pozwala na zupełnie bezbolesne zaznajamianie się z najnowszą technologią i pozwala na rozwój dziecka, ale także stanowi ogromną motywację do zdobywania wiedzy i umiejętności w tej dziedzinie. Mało które dziecko oprze się możliwości stworzenia własnej zabawki – lub projektu placu zabaw – przy użyciu druku 3D!

Ceny drukarek domowych 3D i filamentów

Najtańsze drukarki 3D możemy kupić już za około 500 złotych, a ceny filamentów zaczynają się od kwoty 70 złotych. Dodajmy, że filamenty do drukarek dla dzieci powinny być bezwonne i bezpieczne. Wskazane jest również, by topniały w stosunkowo niskich temperaturach.

Przyszłość drukarek 3D

W takich państwach jak Japonia, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Australia wprowadzono zajęcia z technologii druku 3D w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Możliwość tworzenia eksponatów, na przykład takich jak części anatomiczne, są nieocenioną pomocą dydaktyczną. Co więcej, na wspomnianej już stronie thingiverse.com znajduje się ponad 100 bezpłatnych scenariuszy lekcji dla nauczycieli. Kiedy jednak w Polsce nastąpi taki etap? Miejmy nadzieję, że już niedługo.

Czekamy na Wasze opinie o druku 3D wykorzystywanym w codziennym życiu Waszych dzieci!

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here