Basen ogrodowy dla dzieci: Rozporowy, stelażowy czy stalowy?

Basem ogrodowy dla dziecka to wynalazek, który nie jednej rodzinie potrafi uatrakcyjnić wakacyjny czas! Dlatego wybierz go z głową bo w takim basenie nie tylko dzieci będą się kąpać ale także i dorośli! Pamiętaj aby mieć na uwadze czy wybrać basen rozporowy czy ze stelażem. Zwróć uwagę także na zjeżdżalnie i daszek. Sprawdź aktualne ceny i opinie rodziców o basenikach dla dzieci.

2
1694

Nie ma chyba lepszego sposobu na ochłodę w upalny, letni dzień niż basen ogrodowy i to zarówno dla dzieci jak i dla nas, dorosłych!

Nie dość, że zapewnia przyjemne chłodzenie, to stanowi doskonałe miejsce do wszelkiego rodzaju zabaw. Czasem wystarczy kilka kubeczków, dmuchana piłka czy pistolet na wodę. Choć tak naprawdę, nawet brak zabawek też nie jest tu żadną przeszkodą.

Od jakiego wieku dziecko może korzystać z basenu ogrodowego?

Rozporowy basen ogrodowy dla dzieci z daszkiem
Rozporowy basen ogrodowy dla dzieci z daszkiem
Oczywiście, nawet niemowlęta mogą bawić się w małym baseniku ogrodowym.
Choć wierzymy, że nie trzeba nikomu tego tłumaczyć, to jednak przypomnień nigdy dość: nigdy nie zostawiamy dzieci bez opieki w basenie, nawet płytkim.

Maluchy już od najwcześniejszych miesięcy uwielbiają bawić się w wodzie. Dzięki takim zabawom oswajają się z wodą, która będzie im się dobrze kojarzyć.

Dlatego przejdźmy do najważniejszego:

Jaki basen ogrodowy dla dzieci wybrać i kupić?

Obecnie na rynku do wyboru mamy przede wszystkim baseny stelażowe, rozporowe i dmuchane. Niesłabnącą popularnością cieszą się też niewielkie plastikowe baseny w postaci muszli (to propozycja dla najmłodszych), które można wykorzystać także w funkcji piaskownicy. Niektóre z basenów wyposażone są w dodatkowe atrakcje, spośród których największą jest zwykle zjeżdżalnia. Dużym plusem może też być dołączona drabinka, siedziska, a także zadaszenie.

Ranking basenów ogrodowych. Porównaj ceny:

Baseny ogrodowe stelażowe

Baseny stelażowe mają najczęściej dość duże rozmiary i przeznaczone są dla dorosłych, choć niektórzy producenci oferują też modele dla dzieci. Wymagają one zużycia dużej ilości wody, a ich rozstawianie jest długotrwałe. Dużą zaletą basenu z metalowym stelażem jest jednak jego trwałość i odporność na uszkodzenia. Ze względu na to, że jego rozłożenie jest czaso – i pracochłonne, rozstawia się go zwykle na całe lato.

Intex Basen ogrodowy stelażowy Ultra XTR Frame 610 x 122 cm Basen ogrodowy stelażowy / Porównaj ceny: Ceneo
Skąpcu

Dla kogo najlepszy będzie taki rodzaj basenu?
Razem z dorosłymi doskonale będą się w nim razem bawić starsze dzieci i młodzież.

Baseny rozporowe dla dzieci do ogrodu

Wlewana do basenu rozporowego woda wywiera nacisk na ścianki, nadając im kształt i odpowiednie usztywnienie. Takie baseny są najczęściej okrągłe i dostępne są zarówno w wersjach dla 1 – 2 dzieci, jak i dla całej rodziny. Są mniej wytrzymałe od basenów na stelażu, ale trwalsze niż dmuchane.

Jilong Basen ogrodowy rozporowy 244x63cm z pompąBasen ogrodowy rozporowy / Porównaj ceny: Ceneo
Skąpcu

Dla kogo będzie najlepszy basen rozporowy?
Bezpiecznie mogą się w nim bawić dzieci już od 3 roku życia.

Basen rozporowy czy stelażowy?

Basen stelażowy wystarczy nam prawdopodobnie na lata. Zapewni też odpoczynek całej rodzinie. Jeśli jednak dzieci są małe, być może warto najpierw zaopatrzyć się w basen rozporowy. Zwykle ma mniejszy rozmiar i nie ma w nim elementów metalowych, o które młodsze dzieci mogłyby się uderzyć.

Baseny dmuchane

To najlepszy wybór dla najmłodszych dzieci, maksymalnie do czwartego roku życia. Są miękkie, bezpieczne, choć… bardzo łatwo je przebić. Dobry basen dmuchany powinien mieć kilka komór. Dzięki temu, nawet gdy jedna zostanie przebita, basen jeszcze przez jakiś czas będzie trzymał swój kształt.

Importstator Brodzik Basen Dmuchany Wodny Plac ZabawBasen ogrodowy dmuchane / Porównaj ceny: Ceneo
Skąpcu

Baseny plastikowe (poliestrowe)

Wspomniane baseny (a właściwie brodziki) w kształcie muszli są bardzo wygodną opcją dla małych dzieci. Choć pozwalają tylko na moczenie nóżek, jednocześnie są bezpieczne, a zabawa w wodzie i z wodą należy do najprzyjemniejszych, więc z pewnością zapewni naszym maluchom mnóstwo radości.

Oczywiście, baseny plastikowe występują też w o wiele większych wersjach, również z możliwością częściowego lub całkowitego wbudowania w ziemię.

Jaki basen do ogrodu dla dziecka wybrać i kupić
Jaki basen do ogrodu dla dziecka wybrać i kupić

Wymiary basenów

W przypadku okrągłych basenów podaje się ich średnicę i wysokość, natomiast na etykiecie do basenów kwadratowych i prostokątnych podaje się w następującej kolejności: długość, szerokość i wysokość. Baseny dmuchane, prócz wymiarów, zwykle zawierają też informację o tym, dla dzieci w jakim wieku są przeznaczone. Na przykład basen o wymiarach 260 cm x 160 cm x 45 cm będzie nadawał się do zabawy dla dzieci w wieku od 3 roku życia.

Najmniejsze i największe

Basenik do ogrodu dla małego dziecka
Basenik do ogrodu dla małego dziecka
Najmniejszy dmuchany basenik dla malucha może mieć wymiary nawet 64 cm x 25 cm. W przypadku basenu rozporowego wymiary najmniejszego modelu to 240 cm x 80 cm. Plastikowa muszelka może mieć wymiary 180 cm x 87 cm. Największe baseny, zarówno stelażowe, jak i rozporowe, dmuchane i plastikowe, są zwykle prostokątne i mogą osiągać długość nawet 6 metrów.

Dodatki

Choć zabawa i kąpiel w basenie same w sobie są atrakcyjne, to oczywiście każdy dodatek jest tu mile widziany (zarówno dla dzieci, jak i dorosłych). W sklepach można więc spotkać baseny:

 1. z siedzeniami,
 2. ze zjeżdżalnią,
 3. z drabinką,
 4. z zadaszeniem.

Jak utrzymywać w czystości basen ogrodowy?

W przypadku mniejszych baseników, sprawa jest dość prosta. Brudną wodę można wylać, umyć wnętrze basenu i nalać świeżą wodę. Jeśli jednak jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami większego basenu, warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą utrzymać nam go w czystości.

 • Systematycznie wybieramy z dna basenu i z powierzchni wody wszelkie zanieczyszczenia czy liście.
 • Czyścimy basen przy pomocy środków na bazie chloru.
 • Zamontowanie filtra i pompy filtrującej pomoże utrzymać wodę w czystości.
 • Dużym ułatwieniem może być stosowanie odkurzacza basenowego.
 • Aby utrzymać wodę w odpowiednim stanie, trzeba stosować środki odkażające z chlorem (w postaci płynów, tabletek lub granulatów) oraz przeciwdziałające osadzaniu się glonów.
 • Jeśli nie używamy chwilowo basenu, warto go przykryć specjalnym pokrowcem.

Producenci i ceny basenów ogrodowych dla dzieci

Obecnie najpopularniejsze firmy produkujące baseny ogrodowe dla dzieci to Intex, Bestway i Blooma. Najtańszy, dmuchany, maleńki basenik można kupić już za kilkanaście złotych. Cena najdroższych basenów dla dzieci to około 300 – 400 złotych.

2 OPINIE

 1. Super są takie baseny dla dzieci z daszkiem. Zastnawiam się tylko, czy to dużo więcej mycia potem? Tzn, czy w zakamarki wchodzi woda i trzeba to potem szorować?

 2. Taki basen dziecięcy to jest naprawdę super sprawa. Co prawda, my co roku musimy kupować nowy, ale i tak warto:D Nie, żeby się psuły jakoś bardzo, ale zawsze wolę świeżutki, bez jakichś zeszłorocznych glonów.

Dodaj opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here